بانک مرکزی بخشنامه افزایش سقف فردی تسهیلات کمک ودیعه مسکن را به ۲۰ بانک عامل ابلاغ کرد.

به گزارش اخبار ساختمان، بخشنامه افزایش سقف فردی تسهیلات کمک ودیعه مسکن از سوی بانک مرکزی به 20 بانک عامل ملت، ملی، مسکن، صادرات، رفاه کارگران، سپه، تجارت، شهر، سامان، پاسارگاد، خاورمیانه، پارسیان، سینا، کارآفرین، آینده، گردشگری، اقتصادنوین، ایران‌زمین، پست بانک و مؤسسه اعتباری ملل ابلاغ شد.
طبق اعلام بانک مرکزی، پیرو نامه شماره 59632‏‏‏/01 مورخ 10‏‏‏/3‏‏‏/1401 در خصوص افزایش سقف فردی تسهیلات کمک ودیعه مسکن از محل منابع موضوع ماده (4) قانون جهش تولید مسکن و حسب تصمیمات متخذه در شورای پول و اعتبار مورخ 28‏‏‏‏/9‏‏‏‏/1402 مقرر شد: سقف کلی تسهیلات کمک ودیعه مسکن از محل منابع بانکی موضوع ماده (4) قانون جهش تولید مسکن به مبلغ 800 هزار میلیارد ریال و همچنین سقف فردی تسهیلات یاد شده بر اساس طبقه بندی مناطق جغرافیایی به شرح ذیل، افزایش یابد:
شهر تهران: دو میلیارد (2،000،000،000) ریال
مراکز استان ها: یک میلیارد و پانصد میلیون (1،500،000،000) ریال
سایر شهرها: یک میلیارد (1،000،000،000) ریال
روستاها: چهارصد میلیون (400،000،000) ریال
گفتنی است تسهیلات مزبور با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار و دوره بازپرداخت حداکثر پنج سال قابل اعطا است.
همچنین نحوه معرفی متقاضیان واجد شرایط جهت بهره مندی از تسهیلات مزبور طبق روال گذشته توسط سامانه وزارت راه و شهرسازی خواهد بود.
طی روزهای قبل با مصوبه شورای پول و اعتبار وام ودیعه مسکن 2 برابر شد، در همین رابطه محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد: سقف تسهیلات ودیعه مسکن از محل منابع موضوع ماده 4 قانون جهش مسکن با افزایش دو برابری از سقف 400 هزار میلیارد ریال به 800 هزار میلیارد ریال رسید و به تبع آن سقف افزایش تسهیلات فردی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
رئیس شورای پول و اعتبار افزود: سقف تسهیلات ودیعه مسکن در شهر تهران از یک میلیارد ریال به دو میلیارد ریال، در مراکز استان ها از 700 میلیون ریال به یک میلیارد و پانصد میلیون ریال و در سایر شهرها از 400 میلیون ریال به یک میلیارد ریال افزایش پیدا کرد، همچنین برای تسهیلات ودیعه مسکن که پیش از این در روستاها تعریف نشده بود، مبلغ 400 میلیون ریال تسهیلات ودیعه مسکن در نظر گرفته شد.
رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به افزایش سقف فردی تسهیلات بهسازی و نوسازی مسکن روستایی به عنوان دومین مصوبه جلسه شورا گفت: بر اساس این مصوبه سقف فردی تسهیلات بهسازی و نوسازی مسکن روستایی و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت از دو میلیارد ریال به سه و نیم میلیارد ریال افزایش پیدا کرد. نرخ سود این تسهیلات نیز پنج درصد در نظر گرفته شده است تا منجر به رونق ساخت و ساز در مناطق روستایی و شهرهای کوچک شود.
تسنیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *