طبق گزارش های رسمی در حالی که قیمت متوسط هر متر مربع مسکن در تهران در سال ۹۶ -۹۵ حدود پنج میلیون تومان بود این عدد امروز به حدود ۷۰ میلیون تومان رسیده است.

به گزارش اخبار ساختمان، هرچند پس انداز یک میلیادر تومانی حداقل برای جمعیت دهک تا سوم درآمدی کشور همچنان به سختی به دست می آید اما با همین مقدار سرمایه در بسیاری از استان ها امکان خرید خانه وجود ندارد و حتی در کلانشهرها این عدد برای رهن خانه هم کافی نیست. در این شرایط هنوز هم با این عدد از سرمایه می توان در مناطقی از استان تهران خانه دار شد.
افزایش نرخ ارز از دی ماه استارت خورد و در بهمن ماه هم کانال ۵۹ هزار تومان را هم پُر کرد اما با عرضه پرفشار در محدوده ۵۵ هزار تومان باقی ماند. التهابات این افت و خیز ارز و ایجاد انتظارات تورمی به بازارهای مختلفی از جمله بازار مسکن کشیده شد.
اما تفاوت بازار مسکن با سایر بازارها عمق رکود آن است، فاصله قدرت خرید مردم و قیمت ها در بازار مسکن آن قدر زیاد است که انعطاف پذیری این بازار را برای واکنش هیجانی به هر تکانه اقتصادی را کاهش داده است. به طوریکه طبق گزارش های رسمی در حالی که قیمت متوسط هر متر مربع مسکن در تهران در سال ۹۶ -۹۵ حدود پنج میلیون تومان بود این عدد امروز به حدود ۷۰ میلیون تومان رسیده است.
در این شرایط وام های بانکی هم پوشش حداقلی برای تامین مالی برای خرید مسکن را دارند و سود این وام ها حتی برای خرید اولی ها تفاوتی با سود تسهیلات تجاری و سایر تسهیلات هم ندارد. هرچند پس انداز یک میلیارد تومانی حداقل برای جمعیت دهک تا سوم درآمدی کشور همچنان به سختی به دست می آید اما با همین مقدار سرمایه در بسیاری از استان ها امکان خرید خانه وجود ندارد و حتی در کلانشهرها این عدد برای رهن خانه هم کافی نیست.
در این شرایط هنوز هم با این عدد از سرمایه می توان در مناطقی از استان تهران خانه دار شد در جدول زیر شرایط این واحدها شرح داده شده است است:

قیمت مسکن
محدوده متراژ امکانات قیمت
شهرک آپادانا 37 متر 5 سال ساخت – آسانسور – پارکینگ – انباری یک میلیارد تومان
نارمک 35 متر قبل از سال 70 – بدون امکانات یک میلیارد تومان
زیباشهر – اندیشه 50 متر نوساز – آسانسور – پارکینگ – انباری یک میلیارد تومان
پرند 83 متر نوساز – فاز 6 – بدون انباری یک میلیارد تومان
پرند – فاز 4 60 متر 5 ساله – آسانسور – پارکینگ – انباری یک میلیارد تومان
شهریار – شهرک ثامن 80 متر 9 ساله – آسانسور یک میلیارد تومان
ورامین – امرآباد 70 متر 14 ساله – انباری – پارکینگ یک میلیارد تومان
باقر شهر 45 متر 5 ساله – انباری – پارکینگ یک میلیارد تومان

خبرآنلاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *