کارشناس سیاستگذاری مسکن با تشریح جزئیات حمایت از مستاجران در قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها، گفت: .

به گزارش اخبار ساختمان، فرشید ایلاتی در خصوص جزئیات قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها، یادآور شد: موضوع ساماندهی بازار اجاره مسکن تقریباً در دستور کار همه دولت ها بوده و با نزدیک شدن به فصل اجاره مسکن -از اواخر اردیبهشت آغاز شده و تا آخر شهریور ادامه دارد- برنامه هایی که عمدتا در پرداخت وام ودیعه مسکن خلاصه می شد، اجرا می شد.
وی با بیان اینکه طی یکی دو دهه اخیر حمایت از مستاجران در حد همین وام ودیعه مسکن بوده است، ادامه داد: بیشتر از این هم اتفاق خاصی در بحث حمایت از مستاجران روی نمی داد.
وی یادآور شد: این در حالی است که از 2 سال قبل، اتفاقی در این بخش شروع و حدود دو هفته قبل نهایی شد. صحبت از قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بهاست.
وی تصریح کرد: این قانون می خواهد به بازار اجاره مسکن کمک کند. در این قانون هم فقط بحث مسکن را دیده‌ نشده است، بلکه ساماندهی و عرضه زمین، ساماندهی مشاوران، رتبه بندی مشاوران، ساماندهی سکوهای انتشار آگهی و… هدفگذاری شده است.
کارشناس سیاستگذاری مسکن تاکید کرد:‌ این قانون، از جهات مختلف تلاش کرده ساماندهی بازار مسکن را پوشش دهد و فقط به وام ودیعه اکتفا نکرده است.
ایلاتی بیان کرد: اگر الزامات این قانون به خوبی اجرا شود، می توانیم این قول را به مردم بدهیم دیگر تورم مسکن که همواره بالاتر از تورم عمومی حرکت کرده، نوسانات آن با اجرای قانون پایین تر از تورم و در همان رنج باشد.
وی با بیان این که دیگر نباید اینگونه باشد مثلاً وقتی تورم 50 درصد است، نرخ اجاره بها مسکن 100 افزایش یابد، اضافه کرد: به نظر می رسد قانون مذکور نقطه شروع خوبی است و می توان امیدوار بود با اجرا درست قانون، از ناحیه مسکن فشار زیادی به مردم وارد نشود. در واقع در یک حد تعادل که در کشور تورم داریم به همان انتظار هم در بخش مسکن با اجرا قانون انتظار می رود.
وی درباره وام ودیعه مسکن گفت:‌ بانک ها از قبل مکلف به پرداخت وام ودیعه شده اند، اما برخی بانک ها به صورت سلیقه ای عمل کرده اند. چنانچه سهمیه مشخص شده توسط تمام بانک ها انجام نشود، در غیر اینصورت بانک های متخلف جریمه می شود که به زودی آیین نامه مربوطه آن ابلاغ می شود.
کارشناس سیاستگذاری مسکن در خصوص خانه های خالی، اظهار کرد: طی چهار دهه اخیر قوانینی برای خانه های خالی تصویب شده که در اجرا ضعف هایی داشته است. در قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها برای اولین بار پیشنهاد شده تا شهرداری ها هم در بحث خانه های خالی به دولت کمک کنند.
ایلاتی توضیح داد: بر این اساس از محل درآمدهای شناسایی خانه های خالی، 50 درصد به شهرداری ها بر می گردد. این یک انگیزه ایجاد می کند تا شهرداری ها به دولت برای تکمیل سامانه املاک و اسکان کمک کنند از خانه های خالی به‌عنوان ظرفیت خوبی برای ساماندهی بازار مسکن استفاده شود.
وی در رابطه با مباحث مربوط به مشاوران املاک نیز تاکید کرد: در ثبت قرارداد اجاره بها مسکن پیش بینی شده که الزامات و سقف های تعیین شده توسط دولت رعایت شود. به‌عنوان مثال اگر یک مشاور املاک قراردادی را خارج از سقف های تعیین شده به اصرار مالک یا هر دلیل دیگری تنظیم کند، هم مالک مشمول جریمه می شود هم مشاور املاک.
وی گفت: بر این اساس مستاجر تا پنج سال امکان اعاده دادرسی دارد و به ازای مبلغ غیرقانونی دریافت شده از مستاجر به قیمت روز از مالک دریافت می شود. ضمن اینکه مالک نیز تا 10 برابر مبلغ اضافه دریافت شده، جریمه خواهد شد.
وی بیان کرد: مشاور املاک متخلف در صورتیکه چهار بار چنین قراردادهایی را تنظیم کند. به این ترتیب بار اول تذکر می گیرد. بار دوم 6 ماه پروانه کسب مشاور تعلیق می شود. اگر برای سومین بار تخلف کند، مجوز کسب یکسال تعلیق می شود و چهارم مجوز کسب مشاور املاک لغو خواهد شد.
تسنیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *