فعالان بازار مسکن از رکود در معاملات حرف می زنند و معتقدند همین عامل نیز دلیلی برای کاهش نسبی قیمت بوده است. اما با این شرایط چه چشم اندازی می توان برای بازار مسکن در نظر گرفت؟

به گزارش اخبار ساختمان، بیشترین چیزی که ماه های اخیر در بازار مسکن به چشم می خورد رکود است. رکودی که به گفته فعالان بازار مسکن اکنون باعث عقب نشینی صاحبان املاک و کاهش نسبی قیمت ها شده است. با این شرایط چه آینده ای را می توان برای بازار مسکن پیش بینی کرد؟
پرررنگ ترین خبر این روز‌ها در خصوص بازار مسکن کاهش قیمتی است که مسئولان آن را دستاورد دولت سیزدهم می دانند.
آنها ادعا می کنند سیاست های دولت در زمینه بازار مسکن دلیلی برای کاهش اخیر قیمت ها در بازار مسکن بوده است. این در حالی است که فعالان بازار مسکن از رکود در معاملات حرف می زنند و معتقدند همین عامل نیز دلیلی برای کاهش نسبی قیمت بوده است. اما با این شرایط چه چشم اندازی می توان برای بازار مسکن در نظر گرفت؟

قیمت ها در بازار مسکن افزایش می یابد؟

منصور غیبی، کارشناس بازار مسکن در این خصوص گفت: به نظر می رسد ما اکنون در برهه ای از زمان هستیم که تعداد معاملات ملکی در پایین ترین حالت خود نسبت سنوات گذشته است و این خود آسیب در حوزه اقتصاد مسکن محسوب می شود و متاسفانه این موضوع هنوز ادامه دار است و چاره ای هم برای رفع آن اندیشیده نشده است.
او ادامه داد: کما اینکه ما هنوز با جهش پنهان قیمت در لایه هایی از بازار مسکن مواجه هستیم. طبق آخرین آماری که مرکز آمار ایران اعلام کرده است باز در خردادماه با ۲.۶ درصد افزایش قیمت در حوزه مسکن مواجه بودیم.
غیبی همچنین بیان کرد: البته در کنار غیاب آمار بانک مرکزی، این آمار منتشر شده و به اذعان کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند آمار می تواند فراتر از این حد نیز باشد که نشانه یک رکود تورمی هم است که می تواند به این حوزه از اقتصاد مسکن آسیب بزند.
این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: در نتیجه با توجه به اینکه در سه ماه آخر سال ۱۴۰۱ با جهش ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن مواجه شدیم، اگر متوسط سال ۱۴۰۱ را در قیاس با سال های گذشته در نظر بگیریم بیش از ۱۵۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده ایم.
او همچنین توضیح داد: شاید در دو ماه ابتدایی سال ۱۴۰۲ به علت رکود و در ادامه رکود تورمی سطح معاملات پایین بوده است و انتظار کاهش قیمت داشتیم هرچند اکنون آمار رسمی هم این را تایید نمی کند، ولی موید این نخواهد بود که با فرآیند کاهش قیمت مواجه هستیم.
غیبی در خصوص چشم انداز بازار بیان کرد: اگر برنامه صریح و روشنی برای رونق مسکن شکل نگیرد این انباشت انتظار موجب افزایش قیمت در آینده خواهد بود.

نقش آفرینی تورم در بازار مسکن

فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن هم در خصوص تاثیر وضعیت اقتصاد کلان بر بازار مسکن گفت: شرایط اقتصاد کلان تاثیر خود را روی بازار مسکن گذاشته است و به نظر من اگر شرایط اقتصاد کشور و مشکلات آن بر طرف نشود بازار مسکن از همین موضوع تبعیت می کند.
او ادامه داد: اما امروز به نظر می رسد حوزه مسکن شرایط متفاوتی دارد و علت آن هم این است که با کمبود عرضه در کشور مواجه هستیم و زمانی که ترتیب عرضه و تقاضا بر هم بخورد تعادل بازار مسکن نیز بر هم خواهد خورد.
پور حاجت توضیح داد: رکود را باید در تولید سنجش کرد و نه در خرید و فروش. به نظر من تا پایان سال، تورم در حوزه تولید مسکن نقش آفرین اصلی است؛ هر چند که رکود هم در این شرایط مشهود است.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان همچنین در خصوص خبر کاهش قیمت مسکن بیان کرد: اکنون می گویند قیمت مسکن روندی کاهشی را طی کرده است؛ من نه این آمار‌ها را قبول و نه به آنها اعتماد دارم! علت آن هم مشخص است؛ چند ماه است که از بازار مسکن رصد نشده است و نمی دانم این آمار‌ها از کجا استخراج می شوند!
او در مورد رکود تولید مسکن نیز گفت: در حوزه تولید مسکن من اعتقاد به رکود ندارم و شرایط مانند سال قبل است، ولی گشایشی هم نبوده است و چند سال است شرایط به همین منوال می گذرد. اگر قرار بود کاری انجام شود در این ۱۰-۱۲ سال انجام گرفته بود.

رونق تورمی اتفاق می افتد؟

بیت‌الله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن نیز بیان کرد: اقتصاد کلان در چند سال گذشته روند مشابهی را پشت سر گذاشته است که در مدت اخیر میزان آن شدت گرفته است. احتمال رکود تورمی کم است و رونق تورمی را نه به شدت، ولی خواهیم داشت.
او ادامه داد: تولید مسکن در دو سال قبل به طور میانگین هر سال بین ۳۵۰ هزار تا ۴۰۰ هزار واحد بوده است. کل توان بخش خصوصی همین میزان تولید است؛ ولی دو سال گذشته روی کانال ۲۰۰ هزار تا رفته ایم یعنی تولید کاهش پیدا کرده است و تاثیر بسیار بدی به دنبال خواهد داشت.
ستاریان همچنین گفت: از سمتی سالی یک میلیون واحد مسکن نیاز داریم از سوی دیگر تولید کشور تا این حد کاهش پیدا کرده است. بخش خصوصی عملا از دور ساخت کنار می رود؛ آن هم به دلیل فشار‌های معکوسی است که دولت در زمینه تسهیل و دادن ابزار‌های مناسب به بخش تولید، آن را به بخش خصوصی وارد می کند به جای آنکه خود متحمل این فشار شود.
اقتصاد24

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *