خرید پشم شیشه برای عایق دغدغه‌ای است بزرگ. مگر می‌شود بخواهیم عایق بخریم و ندانیم که باید کدام گزینه را انتخاب کنیم؟ جهت بالابردن اطلاعات در این زمینه، مطالعه کنید.

به گزارش اخبار ساختمان، پشم شیشه عایق پرکاربردی است که علاوه بر در دسترس بودن، کارایی خوبی هم از خود نشان داده است. در بسیاری از نقاط جهان از آن استفاده می‌شود. هم سبک است و هم ارزان؛ این دو ویژگی‌ را که در کنار کارایی بی‌نظیرش بگذاریم، می‌رسیم به یک عالمه طرفداری که وقتی می‌خواهند یک جایی را عایق کاری کنند، می‌روند سراغ پشم شیشه. خوشبختانه، دارای انواع مختلفی است و این باعث شده، شما به فکر عایق کاری هر جایی که بیفتید، به شما نه نمی‌گوید. اگر قصد خرید پشم شیشه را دارید، می‌توانید به مطالعه ادامه دهید. اینجا قرار است انواع پشم شیشه را بشناسید و با کاربرد پشم شیشه های متفاوت هم آشنا شوید.

پشم شیشه چیست؟

پشم شیشه چیست؟

پشم شیشه، عایقی است ساخته شده از مواد زیر:

– شیشه‌های بازیافتی
– سنگ آهک
– خاکستر سودا
– شن
– ماسه

به صورت جزئی‌تر می‌توان گفت که پشم شیشه از سیلیس، کربنات سدیم، دولومیت، فلدسپات، براکس و سنگ آهک و کربنات باریم و سولفات سدیم تشکیل شده است که درصد بیشترش، از سیلیس و کربنات سدیم است.
مواد بالا، طی فرایندی که در دمای بسیار بالا اتفاق می‌افتد با هم تلفیق می‌شوند و الیافی را تشکیل می‌دهند که به آن پشم شیشه می‌گویند. یک رول از پشم شیشه، حدود 10 بطری شیشه بازیافتی را شامل می‌شود. الیاف پشم شیشه بسیار ریز و سوزنی شکل است.
سابقه استفاده از پشم شیشه به عنوان عایق بسیار طولانی است. از دیرباز، از آن به عنوان عایق استفاده می‌شده و همچنان می‌شود. سابقه تولید آن در ایران، به چهل سال نیز می‌رسد.

ویژگی‌های پشم شیشه

از انواع پشم شیشه می‌توان به عنوان عایقی سه کاره استفاده کرد. چرا که پشم شیشه، هم عایق صوت است و هم عایق دما و هم آتش. این که چقدر در این کار موفق عمل می‌کند، را با شناخت ویژگی‌های آن خواهید فهمید.

– عایق دما است. تا دمای حدود 450 درجه را تحمل می‌کند. اما باید دانست که محدوده دمایی مناسب برای آن حداکثر 250 درجه است و بهترین عملکرد را تا این دما از خود نشان می‌دهد.
– نصب آن راحت است.
– وزن آن کم است.
– دارای انواع مختلفی است که هر کدام چگالی متفاوتی دارند و برای کارهای مختلف مناسب هستند.
– ارزان و به صرفه است که این ویژگی‌، باعث شده تا برخی که از لحاظ اقتصادی قصد صرفه‌جویی دارند خرید پشم شیشه را به خرید پشم سنگ و … ترجیح دهند.
– با محیط زیست سازگار است و در محیط زیست تجزیه می‌شود.
– ضریب انتقال صوت در آن پایین است. اگر در سقف، دیوارها، کف ساختمان‌های آپارتمانی کار شود، بسیاری از مشکلات آپارتمان‌نشینی را حل خواهد کرد.
– ضریب انتقال دود و آتش در آن کم است. به این صورت، می‌توان آن را نوعی عایق ضد حریق هم در نظر گرفت.

معایب پشم شیشه

– یکی از مواردی که به عنوان معایب پشم شیشه از آن یاد می‌شود، این است که می‌گویند پشم شیشه سرطان‌زا است یا آزبست دارد. برخلاف تصور عموم، پشم شیشه آزبست ندارد و خطر جدی ای هم برای سلامت نخواهد داشت. البته در نظر داشته باشید که پشم شیشه انواع مختلفی دارد و فناوری ساخت آن ممکن است با هم متفاوت باشد. برخی از انواع پشم شیشه که نوع خاصی از آن هستند، با راهیابی به ریه و ماندن در آنجا به مدت طولانی، امکان دارد که ایجاد بیماری کنند. اگر از جای معتبری خرید می‌کنید که استاندارهای تولید را رعایت می‌کند و آزمایش‌های تایید شده را روی محصولات پیاده سازی کنند، نیازی نیست نگران این موضوع باشید.

– ممکن است هنگام نصب اندکی تحریک پوستی ایجاد کند که البته این مشکل هم با استفاده از لوازم ایمنی، قابل پیشگیری است.
– یکی دیگر از موارد که جزو معایب به حساب می‌اید این است که پشم شیشه در مقابل رطوبت مقاوم نیست و اگر قرار باشد آن را در فضای باز نصب کرد، باید حتما با استفاده از پوشش‌های رطوبتی مقاوم سازی شود.

انواع پشم شیشه و کاربرد آنها

انواع پشم شیشه و کاربرد آن‌ها

انواع پشم شیشه متفاوتی در بازار وجود دارد که مهم‌ترین‌ آن‌ها، پشم شیشه رولی، پشم شیشه پانلی و پشم شیشه عایق لوله است.

پشم شیشه رولی

پشم شیشه رولی، بیشتر در صنعت استفاده می‌شود. به آن پشم شیشه پتویی نیز گفته می‌شود. این نوع از پشم شیشه، جزو پرکاربردترین انواع پشم شیشه است و به عنوان عایق حرارت و دما بسیار خوب عمل می‌کند. بسیار سبک است و این سبک بودن در آن، به مزیت تبدیل شده است. کاربرد پشم شیشه در صنعت و ساختمان است. برای عایق کاری سوله‌ها، مخازن صنعتی و ساختمان سازی از آن استفاده می‌شود.

پشم شیشه پانلی

نوع دیگری از پشم شیشه، پشم شیشه پانلی است. پشم شیشه پانلی که به آن پشم شیشه تخته‌ای هم می‌گویند در مقایسه با انواع پشم شیشه رولی و پتویی، کمتر در عایق کاری دما از خود توانایی نشان می‌دهد. این به این معنی نیست که عایق خوبی نیست! چه بسا که برای خیلی از جاها که نیاز به عایق کاری سفت و سختی وجود ندارد، همین انواع پشم شیشه پانلی بهتر باشد. مثلا جاهایی که هدف ما از خرید بیشتر عایق کاری صوتی است. مثل سینماها و سالن‌های همایش و استودیوها! چرا که کاربرد پشم شیشه پانلی اول عایق کاری صدا است و بعد عایق کاری دما.

پشم شیشه عایق لوله

یکی دیگر از انواع پشم شیشه، پشم شیشه عایق لوله است. نام دیگر این نوع، پشم شیشه پیش ساخته نیز هست. کاربرد پشم شیشه از نوع پیش ساخته، برای لوله‌ها است. این مورد از انواع پشم شیشه به صورت مخصوص برای عایق کاری لوله‌ها ساخته می‌شود. اندازه آن طبق استانداردهایی وابسته به اندازه لوله‌ها در قطرهای متفاوتی است. کاربرد پشم شیشه پیش ساخته را می‌توانید در عایق کاری لوله‌های ساختمان‌های مسکونی و صنعتی ببینید. در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، این عایق پیش ساخته از پرکاربردترین‌ها است. مزیت این نوع، در عایق رطوبتی بودن آن هم هست.

خرید پشم شیشه از کدام نوع، برای ما مناسب‌تر است؟

ممکن است قصد خرید پشم شیشه داشته باشید، ولی تمامی انواع پشم شیشه مناسب هدف شما نباشند. قبل از خرید ابتدا باید هدف خود را به صورت دقیق مشخص کنید. سپس با در نظر گرفتن کاربرد پشم شیشه در انواع مختلف، سراغ یکی از آن‌ها بروید.
بعد از اینکه نوع پشم شیشه را از بین انواع پشم شیشه رولی، پانلی و لوله‌ای تعیین کردید، بررسی کنید که در چه ابعاد، چگالی، قطر و ضخامت آن نیاز دارید. تشخیص درست نیازها، باعث می‌شود، هم در آیند کارایی بهتری از عایق ببینید، هم از صرف هزینه‌های اضافه‌ی فعلی و آتی جلوگیری به عمل بیاورید.

قیمت پشم شیشه تحت تاثیر چه عواملی است؟

قیمت پشم شیشه تحت تاثیر چه عواملی است؟

قیمت پشم شیشه به عوامل زیر بستگی دارد:

– نوع پشم شیشه
– ابعاد
– ضخامت
– چگالی
– کیفیت
– محل خرید

در رابطه با موارد بالا، همانطور که گفته شد، باید مطابق نیاز خود خرید کنید و کاربرد پشم شیشه را در نظر بگیرید. اما در رابطه به محل خرید، جای ذکر این نکته خالی از لطف نیست که سعی کنید، بدون واسطه خرید کنید. خرید بدون واسطه، یعنی خرید پشم شیشه به صورت مستقیم از تولیدکننده اصلی. در کشور ما، تولیدی‌ها و کارخانجات متعددی دست به تولید پشم شیشه مطابق استانداردهای جهانی زده‌اند. با یافتن و مراجعه به این تولیدی‌ها، می‌توانید با صرف هزینه کمتر و حذف هزینه‌ای که واسطه‌ها به خاطر واسطه‌گری بین کارخانه و مشتری روی کار می‌کشند، هزینه‌های خرید را تا حد بسیار زیادی پایین ببرید.

خرید اینترنتی پشم شیشه

به این فکر می‌کنید که خب، خرید از کارخانه برای شما سخت است؟
مراجعه به محل و احتمال عدم تمایل به خرید، ممکن است خودش هزینه‌های بالاتری روی دست شما بگذارد و باعث فوت وقت شود؟
یا اینکه، شما چطور می‌توانید مرکزی معتبر برای خرید پشم شیشه بیابید و سپس مراجعه کنید؟
جواب این سؤالات ساده است! ما در عصر ارتباطات زندگی می‌کنیم. تولیدی‌ها معتبر، به خاطر مشتری‌های زیاد و نیاز به تعداد پرسنل زیاد ، همواره سعی می‌کنند فرایند خرید ساده‌تر کنند. به عنوان مثال، فروش تلفنی داشته باشند یا خدمات خود را از طریق اینترنت ارائه کنند. سایت احداث می‌کنند و هر آنچه که مشتری بخواهد درباره آن‌ها و محصولات آن‌ها بداند، در سایت بارگذاری می‌کنند.
به عنوان نمونه، اگر شما قصد خرید پشم شیشه از سالار فایبر را داشته باشید، به راحتی می‌توانید به ادرس اینترنتی آن‌ها مراجعه کنید، مقالات را مطالعه کنید، محصولات را ببینید و در صورت نیاز، پشتیبانی دریافت کنید.

سخن آخر
خرید پشم شیشه، مستلزم داشتن اطلاعاتی است که به واسطه آن‌ها بتوان، به درستی خرید کرد. در این مقاله با اشاره به کاربرد پشم شیشه و معرفی انواع پشم شیشه، تلاش کردیم این اطلاعات را در یک قالب کلی در اختیار شما قرار بدهیم. همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت سالار فایبرگلاس باکیفیت‌ترین پشم سنگ را با مناسب‌ترین قیمت خریداری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *