چالش های بازار اجاره مسکن با شدت و ضعف متفاوت، از گذشته در کشور وجود داشته است. حدود ۵۰ سال پیش هم مردم ایران در همین روزها شاهد اتخاذ تصمیمی تازه برای بهبود وضعیت اجاره مسکن بودند؛ تصمیمی که روزنامه اطلاعات در تاریخ ۲۶ دی ماه سال ۱۳۵۳ هم در صفحه نخست خود به آن اشاره کرد و از ممنوعیتی تازه در بازار اجاره مسکن خبر داد.

به گزارش اخبار ساختمان، روزنامه اطلاعات در این باره نوشته است: «مالکان حق افزایش اجاره خانه را ندارند و پیش بینی می شود قانون منع افزایش اجاره بها از اول سال تمدید شود. هیچ یک از مالکان حق افزایش اجاره خانه را ندارند و در صورت فشار مالک، مستاجر می تواند به مراجع قانونی شکایت کند.»
اطلاعات همچنین آورده است: «این مطلب را وزیر مسکن و شهرسازی در پاسخ به سوالاتی که از طرف بانوان در کلوپ زنان آمریکا مطرح شده بود، عنوان کرد.»
اشاره روزنامه اطلاعات به قانون تعدیل و تثبیت اجاره بها است که در بهمن ماه سال ۱۳۵۲ به تصویب رسیده بود و بر اساس آن، ملاک مال‌الاجاره اسفندماه سال ۱۳۵۱ تعیین شده و باید این اجاره بها تا آخر سال ۱۳۵۳ همچنان ثابت می ماند و افزایش ممنوع بود.
جالب است بدانیم که در ماده ۱ قانون تعدیل و تثبیت اجاره بها مصوب ۲۹ بهمن سال ۵۲ به صراحت آمده بود: «از تاریخ تقدیم این لایحه تا پایان سال ۱۳۵۳ هیچ گونه دعوایی به خواسته افزایش اجاره بهای مستغلات مسموع نمی باشد و دادخواست هایی که در این فاصله تسلیم شود رد خواهد شد.»
اقتصادآنلاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *