طراحی دکوراسیون داخلی منزل شامل اصول اولیه و مهمی است که با دانستن آنها، خودتان می توانید طراحی داخلی منزل خود را انجام دهید.

به گزارش اخبار ساختمان، این باور که طراحی داخلی فقط مختص افراد خاصی است که در این زمینه تخصص دارند، اشتباه است! طراحی داخلی چیزیست که همگی ما می‌توانیم آن را یاد بگیریم.
اگر بدانید از چه اسباب و اثاثیه ای باید خلاص شوید، هنگام طراحی به دنبال چه چیزهایی باشید، چگونه از نگاه خویش-ساخت لذت ببرید و چگونه از اشتباهات رایج اجتناب کنید، دیگر وارد دنیای طراحی به سبک حرفه ای ها شده اید!

طراحی دکوراسیون داخلی
1. نورپردازی خلاقانه

قطعاً شما هم دوست دارید هر کاری که از دستتان بر می آید انجام دهید تا به خانه تان حس سبکی و جاداری بدهید. نورپردازی تزیینی به خانه حالت و معنا می دهد. می توانید از آینه ها برای منعکس کردن نور به نواحی تاریک خانه استفاده کنید. حتی می توانید بسته به سبک، اندازه و شکل آینه از آن به عنوان یک جور نقطه کانونی هم استفاده کنید.

2. انتخاب رنگ

رنگ یک موضوع کاملاً شخصی است. رنگی که هوش از سر شما می برد، شاید رنگ محبوب دیگری نباشد. رنگ تاثیر بسیار زیادی روی روحیه و فضای خانه می گذارد. نکته مهم این است که رنگ را باید در مرحله آخر انتخاب کنید، یعنی پس از اتمام انتخاب اینکه می خواهید چه اسباب و اثاثیه ای در خانه داشته باشید.

3. افزودن نقطه کانونی

وجود نقطه کانونی منطقی به نظر می رسد، چون توجه را به خانه و چشمان تماشاگر جلب می کند. شومینه، قالیچه، دیوار هنری یا تاکیدی نمونه هایی از نقاط کانونی هستند که می توانید از آن ها استفاده کنید. اگر در فضای خانه تان یک نقطه کانونی طبیعی ندارید، می توانید آن را با همین ایده ها خلق کنید!

4. مقیاس و تناسب

این دو (مقیاس و تناسب) یکدیگر را کامل می کنند، چون هر دو با اندازه و چیدمان ارتباط دارند. شاید چیزی که در فروشگاه خوب به نظر می رسد، پس از خریدن و آوردن به خانه، چشم نواز به نظر نیاید، مثلاً ممکن است اندازه آن به قدری کوچک باشد که اصلاً به چشم نیاید. پس همیشه مقیاس و نسبت را تغییر دهید!

5. تعادل

می دانید که اتاق باید دارای توزیع وزنی یکنواخت باشد تا مثلاً توزیع وزن بصری یک چیز در اتاق یکسان باقی بماند. ما سه نوع تعادل داریم: متقارن، نامتقارن و شعاعی. اگر می خواهید محیط داخلی خانه تان را به صورتی حرفه ای طراحی کنید، درباره این سه نوع تعادل مطالعه کنید.

6. ریتم

ریتم در طراحی تماماً درباره خلق الگوهای تکرار و کنتراست برای ایجاد جاذبه بصری است. برای مثال، می توانید با استفاده از رنگ بالش یا تکرار آن در قالیچه، ریتم ایجاد کنید. این تکرارها سبب هدایت حرکت چشم و به رقص آوردن نگاه می شود.

طراحی داخلی

7. هارمونی

هارمونی را می توانید با استفاده از یک رنگ خاص ایجاد کنید، حتی اگر از نظر اندازه، شکل یا بافت بسیار متفاوت باشد. هارمونی با رنگ ها، اشکال یا بافت های مشابه ایجاد می شود، طوری که حاصل کار یک جریان بدون وقفه ایجاد می کند.

8. طراحی

تصاویر، آینه ها، بالش ها و فرش ها همگی اجزای ضروری یک طراحی خوب هستند. معمولاً نوع انتخابشان باید از تم (بن مایه) شما پشتیبانی کند و انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد. حتماً در جریان آخرین ترندهای طراحی باشید و مهمتر از آن، در انجام این کار، جسارت و شجاعت به خرج دهید.

9. کلکسیون ها

وابسته چیزهایی نباشید که سنخیت یا تناسبی با اتاق جدید شما ندارند. اگر چیزی متناسب فضا نیست، آن را به اتاق دیگری منتقل کنید یا کلاً از شرّ آن خلاص شوید. ارزشی که اشیاء از نظر حسی برای شما دارند متاثرکننده است، اما احتکار آنها به شکل کلکسیون کمکی به زیبایی فضا نمی کند. پس، تعادل برقرار کنید و از رها کردن اشیاء ترس به دلتان راه ندهید!

10. جزئیات آخر

بسیاری از افراد این مرحله را نادیده می گیرند. توجه کردن به کوچکترین جزئیات واقعاً اهمیت دارد. جزئیات نباید واضح باشند، بلکه باید درست باشند و حس کلی فضا را تقویت کنند. با افزودن جزئیات کوچک، می توانید نواحی مهم اتاق را تقویت کنید و از سبک فردی خودتان استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *