سرانجام دادستانی کل کشور نام ساختمان های ناایمن تهران را منتشر کرد که در آن نام چند بیمارستان، مرکز خرید معروف، خوابگاه دانشجویی و مجتمع های مسکونی دیده می شود.

به گزارش اخبار ساختمان، سرانجام دادستانی کل کشور نام ساختمان های ناایمن تهران را منتشر کرد که در آن نام چند بیمارستان، مرکز خرید معروف، خوابگاه دانشجویی و مجتمع های مسکونی دیده می شود. البته آن طور که شهردار تهران اعلام کرده است، این ساختمان ها صرفا از نظر استانداردهای آتش نشانی ناایمن هستند.
سخنان زاکانی به این معنی است که احتمالا ساختمان هایی که از نظر آتش نشانی ناایمن شناخته نشده اند، فاقد نقص نیستند.
غلامعباس ترکی، معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور از تشکیل پرونده قضایی برای هر یک از ساختمان های ناایمن در دادستانی تهران خبر داد و گفت: انتشار اسامی این ساختمان ها به صورت شفاف و با ذکر موارد ناایمنی از نظر دادستانی منع قانونی ندارد.
وی گفت: تعداد ساختمان های ناایمن از نظر نقص اطفای حریق و مسوولیت آتش نشانی از 129 فقره به 93 ساختمان کاهش یافته و برای هر یک از این ساختمان ها هم در دادستانی تهران پرونده تشکیل شده است و اقدامات قضایی با همکاری سازمان پیشگیری و مدیریت شهرداری تهران و سازمان آتش نشانی در جریان است.
معاون دادستان کل کشور تصریح کرد: انتشار اسامی ساختمان های ناایمن در تهران به صورت شفاف و با ذکر موارد ناایمنی از نظر دادستانی منع قانونی ندارد.
ترکی اظهار کرد: کارشناسان کارگروه پیگیری وضعیت ساختمان های ناایمن با سرپرستی اداره راه و شهرسازی استان تهران از این ساختمان ها بازدید کردند و تیم های ارزیابی ساختمان های مهم و بلندمرتبه، چک لیست های 45 ساختمان را تاکنون تکمیل و برای جمع بندی نهایی در اسفند 1401 به مرکز تحقیقات وزارت راه ارسال کردند که البته این مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی تاکنون گزارش نهایی خود را از نظر جمع بندی اعلام نکرده است و تا پایان خرداد مکلف به اعلام نظرات کارشناسی شده است.
معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور افزود: لازم است شهرداری به محض رفع موارد ناایمنی با رعایت حقوق مالکان و متصرفان موضوع را اطلاع رسانی کند. فهرست ساختمان های ناایمن که از سوی معاون دادستانی کل کل کشور اعلام شده به این شرح است:
پاساژ میری 1، مجتمع تجاری اداری خلیج فارس، ساختمان پیروزی، بازارچه سنتی ستارخان، گل‌افشان، مجتمع خلیج فارس 2، ساختمان هرمزان، مجتمع تجاری یادگار، مجتمع تجاری و پارکینگ توحید، برج بهاران، اداره مالیات غرب تهران و مرکز خرید سپهر، شرکت جار، بیمارستان حضرت رسول اکرم، پاساژ ناهید، اداری و تجاری بم، ساختمان افرا، پاساژ فجر، مجتمع تجاری و مسکونی ولیعصر، برج نگین رضا، انبار نفت شهران، مجتمع تجاری و اداری بوستان، مجتمع فرهنگی، ورزشی و تفریحی ارم و ساختمان جهاد کشاورزی از جمله ساختمان‌های ناایمن در تهران است.
مجتمع ونک پارک، ساختمان ذوب‌آهن، بیمارستان امام خمینی(ره)، پاساژ کویتی‌های انقلاب، ساختمان ابتکار، شرکت بستنی پاک، انبار خانه کارگر، بیمارستان لولاگر، پاساژ میلاد قائم، پاساژ مهستان، مرکز تجاری افرا، ساختمان علاءالدین، سرای وحید، سرای حاج ملاعلی، پاساژ حمام قبله، پاساژ رضوی، پاساژ و سینما اروپا، پاساژ گراندهتل، سرای سید ولی، سرای اتفاق، پاساژ شناسا، پاساژ زورخانه، پاساژ وحدت، پاساژ بلور، سرای باغچه (علی‌گوله)، سرای رشتی، پاساژ طلازاده، پاساژ صفوی، پاساژ امین، پاساژعلمی، بیمارستان طرفه، بیمارستان سینا و بیمارستان بوعلی نیز از دیگر ساختمان‌های ناایمن در پایتخت محسوب می‌شود.
مجتمع‌های تاکسیرانی، مرکز گل شهید محلاتی، بنکداری خوانساری، انبار چای، ساختمان مسکونی امام رضا(ع)، بازار گل امام رضا، شهرک بروجردی، مجتمع مسکونی ابوالفضل، درمانگاه سلیم، پاساژ بهاران، پاکسان، زیره کفش نصیری‌زاده، پاساژ یکتا موسوی، بیمارستان شهدای یافت‌آباد، بیمارستان فیاض‌بخش، شرکت تکنو صنایع، خوابگاه دانشگاه شریعتی، خوابگاه دانشگاه شاهد، پاساژ زنجانی، مجتمع 22 بهمن، تالار طوبی، مجتمع مسکونی بهار، مجتمع مسکونی ارکیده، مجتمع ارم، مجتمع مسکونی گلستان، مجتمع مسکونی تجاری امین، مجتمع مسکونی ولیعصر، مجتمع مسکونی رازی، مجتمع مسکونی خاتم‌الانبیاء، کارخانه ارج، هلدینگ خودکفایی آزادگان، شرکت صنایع نساجی هلال ایران، سازمان اموال تملیکی، مجموعه انبارهای شهید حدادی، مجتمع تجاری بام‌لند و مجتمع اداری تجاری طوبی هم در ادامه فهرست ساختمان‌های ناایمن قرار دارد.

۴۰ درصد ساختمان های تهران پایان کار ندارند

در همین حال، مدیرعامل سازمان آتش‌ نشانی اعلام کرد: ۳۰ تا ۴۰ درصد از ساختمان های شهر تهران به دلیل عدم رعایت ضوابط آتش نشانی، پایان کار ندارند و راه‌حل این است که ورود کرده و دستگاه قضایی را درگیر کنیم.
قدرت‌الله محمدی اظهار کرد: پایش دو سال اخیر از ۷۷ هزار ساختمان بازرسی شده نشان می دهد، ۳۴ هزار ساختمان ناایمن هستند که با کمک دستگاه قضایی، ۱۲۹ ساختمان بسیار پرخطر به ۹۳ ساختمان کاهش یافت. ۱۰۰۰ ساختمان پُرخطر نیز، عملیات ایمن سازی را شروع کردند.
محمدی با بیان اینکه برای ایمن سازی ساختمان ها ناگزیر از همکاری همه دستگاه ها هستیم، تصریح کرد: اوضاع چهار منطقه شهرداری تهران از حیث قرارگیری اماکن اداری-تجاری و انبارها، بحرانی است.

تمام درمانگاه ها ملزم به ایمن سازی هستند

وی بیان کرد: از وزارت بهداشت بابت همکاری سپاسگزاریم. همه درمانگاه ها امروز ملزم به ایمن سازی هستند. مدیرعامل سازمان آتش نشانی ادامه داد: ساختمان هایی که پایان کار ندارند یعنی تخلف دارند و مشکل آتش‌نشانی یا شهرسازی خود را رفع نکردند. اغلب این ساختمان ها مشکل آتش نشانی دارند.
وی افزود: خط قرمز ما مسائل ایمنی است. آتش نشانی باید در صورت بروز حادثه در صحنه عملیات پاسخگو باشند.
قدرت‌الله محمدی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که ما داریم این است که ساختمان بدون پایان کار به بهره برداری می رسد.
وی که در یک برنامه تلویزیونی حضور داشت، بیان کرد: آمارها نشان می دهد که ۳۰ تا ۴۰ درصد از ساختمان های شهر تهران پایان کار ندارند به این دلیل که ضوابط آتش نشانی را رعایت نکرده اند و راه حل این است که ورود کنیم و دستگاه های قضایی را درگیر کنیم.

پایش ایمنی ۱۶ هزار ساختمان ناایمن در تهران

در همین حال، علیرضا زاکانی با اشاره به برنامه شهرداری تهران برای ایمن سازی ساختمان های ناایمن گفت: تعداد ساختمان های ناایمنی که لیست آن منتشر شد ۱۲۹ عدد بود و باید تاکید کنم که این ساختمان ها فقط از نظر موضوعات مرتبط با آتش نشانی محل اشکال هستند.
وی ادامه داد: با اطلاع رسانی و پیگیری از طریق صاحبان ساختمان ها تعداد ساختمان های ناایمن کاهش یافت و سپس لیست آنها به دستگاه قضایی ارجاع شد و به دنبال مطالبات و تذکراتی که دستگاه قضایی می دهد صاحبان ساختمان ها در جهت ایمن سازی آنها اقدام خواهند کرد.
زاکانی با اشاره به سایر ساختمان های ناایمن تهران اظهار کرد: به طور کلی از ماه های قبل کاری میان هشت دستگاه از داخل و بیرون شهرداری آغاز شده است که خروجی آن بررسی بیش از ۱۶ هزار ساختمان بالای هفت طبقه در تهران بوده است.
شهردار تهران افزود: با پایشی که انجام می شود ایمنی ساختمان ها از منظر آتش نشانی، ایمنی سازه و سایر موضوعات بررسی خواهد شد.
وی در پاسخ به اینکه آیا ایمن سازی ساختمان های شهرداری تهران نیز آغاز شده است یا خیر گفت: تضمین اولیه این است که ابتدا از خودمان کار را آغاز کنیم و ساختمان های شهرداری تهران نیز از لحاظ بررسی شده اند به طور کلی تمامی کارها از خودمان آغاز می شود.
روزنامه تعادل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *