بر اساس اعلام مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن، احراز هویت تبلیغات املاک با استفاده از یک تیک متمایز در 2 پلتفرم مشهور ساماندهی می شود.

به گزارش اخبار ساختمان، مدت هاست که با فعالیت سایت های آنلاین تبلیغاتی، بازار آگهی های املاک در این سکوها سیاه شده است. به طوری که اگهی تبلیغ یک ملک در 2 سایت متفاوت با قیمت های نجومی و غیرواقعی به مستاجران و خریداران نمایش داده می شود و همین موضوع، علاوه بر افزایش جولان دلالان، بر قیمت مسکن هم اثر گذار است.
بنابراین، ساماندهی این سکوهای اینترنتی پرطرفدار در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت. سال گذشته، شورای عالی مسکن و وزارت راه و شهرسازی مصوب کرد بسترهای آنلاین آگهی در زمان انتشار آگهی باید از طریق راه هایی که وجود دارد، مالکیت آگهی دهنده را احراز و صحت سنجی کنند.
طبق برنامه دولت، فقط مالکان باید حق ارائه آگهی در پلتفرم های آنلاین داشته باشند و نباید همچون شرایط فعلی، ده ها بنگاه، املاک و دلال، یک واحد مسکن را با قیمت های مختلف در این سایت ها آگهی کنند و بر سر یک ملک، رقابت قیمتی غیرواقعی شکل بگیرد.

چرا این آگهی ها حذف نمی شود؟

در خصوص چرایی حذف نشدن آگهی املاک از سایت های تبلیغاتی، محمدحسین قمری، رئیس کمیته نظارت بر کسب و کارهای مجازی وزارت صمت، شهریور سال گذشته اعلام کرده بود: در این زمینه اخطار کمیته نظارت بر کسب و کارهای مجازی و ابلاغ این قانون به پلتفرم های یاد شده صورت گرفته است اما آنها با توجیه کاهش آمار آگهی ها، حاضر به اجرای زیرساخت های فنی آن نبوده و عملاً موضوع را اجرایی نکرده اند.
هفته گذشته، ابوالفضل نوروزی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن اعلام کرده بود در صورتیکه این 2 پلتفرم به مدت یک هفته از دستورالعمل های ابلاغ شده به آنها پیروی نکنند، مسدود خواهند شد.

نحوه احراز هویت قیمت واقعی املاک در 2 پلتفرم

پس از گذشت یک هفته از روند ساماندهی سکوهای اینترنتی، آخرین وضعیت فعالیت دو پلتفرم معروف این حوزه را از ابوالفضل نوروزی پیگیری کرده ایم و او در این زمینه درباره آخرین وضعیت مسدودسازی بخش املاک سکوهای متخلف گفت: این درخواست را به نهادهای ذیربط و مقامات مسئول داده ایم و آنها در حال بررسی هستند. اگر این سکوهای انتشار آگهی نسبت به انجام مقررات ابلاغ شده اقدام نکرده باشند، بخش املاک این سکوها مسدود می شود.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن خاطرنشان کرد: هر چند در این زمینه قول هایی داده اند و یکی از این سکوها، مصوبات توافق شده مطابق قوانین و مقررات را اجرا کرده است.
وی در پاسخ به این سوال که این سکوهای انتشار آگهی باید چه نوع آگهی های املاک را منتشر کنند، یادآور شد: آگهی هایی که منتشر می کنند باید بر اساس استعلام از سامانه املاک و اسکان باشد؛ اگر آگهی در سامانه املاک و اسکان وجود داشت این پلتفرم ها هم با یک تیک متمایز منتشر می کنند و اگر بعد از استعلام از سامانه املاک و اسکان، این املاک در سامانه یاد شده احراز هویت نشد به صورت عادی منتشر می شود.
نوروزی تأکید کرد: تیک متمایز به مردم نشان می دهد آگهی منتشر شده در پلتفرم های مورد نظر، به صورت حداقلی احراز هویت شده اند و تا حدود معتبر است. اگر هم آگهی ها در سامانه املاک و اسکان وجود نداشت، باز هم در این پلتفرم منتشر می شود اما مردم از این به بعد می توانند املاک مورد تایید سامانه املاک و اسکان را با تیک متمایز، از دیگر آگهی ها تشخیص دهند.
مدیرکل اقتصاد مسکن درباره ویژگی آگهی های مورد تایید سامانه املاک و اسکان، بیان کرد: احراز هویت حداقلی املاک به معنی مشخص بودن آگهی دهنده، مالک و کد پستی ملک در سامانه املاک و اسکان است.
تجارت نیوز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *