وزیر راه وشهرسازی گفت: در شهرهایی که اراضی در آنها تامین شده، ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن به صورت یک طبقه و ویلایی خواهد بود.

به گزارش اخبار ساختمان، مهرداد بذرپاش در حاشیه مراسم واگذاری زمین به ۲۵۰۰ خانواده مشمول طرح جوانی جمعیت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی به‌ عنوان دستگاه مسئول موظف به تامین مشوق های قانونی افزایش جمعیت است گفت: طبق ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن، چنانچه وزارت راه و شهرسازی تشخیص دهد، زمینی امکان ورود به چرخه ساخت و ساز دارد به چرخه تولید مسکن وارد می شود.
وی با بیان اینکه برای ساخت مسکن و خوابگاه های متاهلی با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، توافق انجام شده و به زودی اجرایی می شود افزود: مجتمع سازی تنها در شهرهایی که زمین وجود ندارد و متقاضی فراوان است انجام می شود و در استان های دارای زمین برای ساخت مسکن به شکل تک طبقه، حیاط دار و کم تراکم برنامه ریزی شده است.
بذرپاش درباره واگذاری زمین از سوی برخی از دستگاه ها گفت: در مولدسازی هم فروش اراضی مرتبط با نهضت ملی مسکن مستثنی از این قانون شدند و زمین هایی که تشخیص دهیم برای ساخت مسکن مناسب است، باید در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار بگیرد و در شهرهایی که زمین داشته باشیم در این طرح ویلا سازی و ساخت تک طبقه ای می کنیم.
به گفته وی، در گام بعدی توافق با وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه آزاد و همچنین وزارت بهداشت درمان و علوم پزشکی در برنامه است.
وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: تاکنون بیش از ۳۲ هزار قطعه زمین در قالب قانون جوانی تحویل متقاضیان شده که ۲ هزار و ۵۰۰ قطعه مربوط به استان تهران است و تلاش می شود به ۷۰ هزار نفری که در مرحله نخست در سامانه ثبت نام کرده اند این اراضی تا پایان سال تحویل شود.
بذرپاش گفت: همه تلاش ما این است که به تمامی متقاضیانی که در سامانه ثبت نام می کنند پاسخ داده شود که رقم آن در حال افزایش است. مبالغ آماده سازی اراضی هم در حال تامین است و برای ۳۲ هزار قطعه این اتفاق افتاده است.
وی در پاسخ به این سوال که چند فرزند دارید و آیا مشمول طرح جوانی جمعیت می شوید، اظهار داشت: سه فرزند دارم و از آنجایی که آخرین فرزندم قبل از سال ١۴٠٠ به دنیا آمده مشمول قانون جوانی جمعیت نمی شوم.
وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: خواهش داریم تمام افرادی که صاحب قلم، تریبون، نفوذ و منافع هستند و افرادی که جامعه حرف آن را می پذیرد درباره جوانی جمعیت تلاش کنند تا چند سال آینده شرمنده نسل های آینده نباشیم.
وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که گفته می شود اگر شاخص های اقتصادی بهبود پیدا کند، مردم خودشان تصمیم به فرزندآوری می گیرند و به این امر ترغیب می شوند و نیازی به ارایه امکاناتی مانند زمین رایگان به خانوار نیست و دلیل کاهش تمایل برای فرزندآوری موضوعات اقتصادی است، اظهار داشت: تمام تلاش ها در کشور، دولت و مجلس باید این باشد که تورم کاهش و شاخص های اقتصادی بهبود پیدا کند، اما ما هم دستگاه‌ مسئول باید مشوق های در نظر گرفته شده در قانون را به اجرا برسانیم. طبیعتا اصلاح شاخص های اقتصادی حتما در افزایش جمعیت اثر گذار خواهد بود.
وی تاکید کرد: اما در کنار تمام این ها فرهنگ سازی اثر متفاوتی دارد که باید نسبت به آن همت کنیم تا این بحران جمعیتی که کارشناسان هم به آن اذعان دارند، برطرف شود و برای حل این بحران موضوع سلایق سیاسی مطرح نیست و تفاوتی بین سلایق فرهنگی و سیاسی وجود ندارد و هر کسی که ایران را دوست دارد اذعان دارد که بحران جمعیت یک بحران جدی است. آسیب کاهش جمعیت در نسل های بعدی را همه در کشور می بینند و فرقی بین سلایق فرهنگی و سیاسی نیست و همه متوجه این آسیب می شوند.
بذرپاش با یادآوری اینکه بیش از ٣٢ هزار قطعه زمین در قالب جوانی جمعیت به خانواده واجد شرایط ارایه دادیم تاکید کرد: در ٣١ استان کشور زمین قانونی جوانی جمعیت به خانوار در حال عرضه است و همه تلاش این است که به تمام نیاز خانوار در این حوزه پاسخ دهیم. افراد واجد شرایط در سامانه ثبت نام کنند و آمارها گویای رشد ثبت نامی ها است و پس از اولین واگذاری ها میزان ثبت نام خانوار افزایش قابل ملاحظه ای داشت.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: تاکنون بیش از ٧٠ هزار خانوار برای دریافت زمین رایگان در سامانه ثبت نام کرده اند و تا پایان سال به تمام این خانوار زمین ارایه می شود. اما آنچه که مسلم است این است که این اراضی در شهرهای زیر ۵٠٠ هزار نفر تحویل می شود. البته تا قدری متراژها متفاوت است و در شهری که زمین نداشته باشیم متقاضی انتخاب می کند که در کدام شهر مجاور، زمین به او تحویل دهیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *