قیمت های اجاره مسکن در استان ایلام به دلایل مختلف از جمله تخلف بنگاه ها همچنان بالاست، هر چند تاکنون ۴۰ بنگاه متخلف در استان پلمب شدن ولی نیاز است نظارت بر قیمت ها و فعالیت های بنگاه ها تشدید شود.

به گزارش اخبار ساختمان، در گذشته عموم مردم از زوج های جوان تا خانواده های بزرگ، توجه ویژه ای به خرید مسکن برای خود و فرزندانشان داشتند؛ اما رفته رفته به دنبال افزایش سرسام آور قیمت مسکن و همچنین مهاجرت روستاییان به شهرها، قدرت خرید خانه برای تعداد کثیری از مردم کشور کاهش یافت و در مقابل تقاضای اجاره مسکن روز به روز رو به افزایش بود، به گونه ای که امروزه با تعطیلی مدارس و فرا رسیدن فصل گرما قلقله عجیبی در بازار اجاره مسکن و بنگاه های معاملاتی در اقصا نقاط کشور به راه می افتد.
استان ایلام هم که از این موضوع مستثنا نیست هر ساله با مشکلات بسیاری در حوزه اجاره بهای مسکن و قیمت بالای اجاره خانه دست و پنجه نرم می کند، لازم به ذکر است عموم مردم استان ایلام از اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه هستند که به علت اجاره های سر به فلک کشیده فشار بسیاری را در این زمینه تحمل می کنند. در گذشته مردم استان ایلام در مناطق و حاشیه های شهر می توانستند خانه هایی با بضاعت مالی خود تهیه کنند اما امروزه با افزایش نامعقول اجاره و رهن مسکن متاسفانه تهیه املاک اجاره ای حتی در مناطق حاشیه ای نیز برای بسیاری از مردم این استان تبدیل به رویا شده است.
به گفته کارشناسان نبود نظارت بر نرخ اجاره بهای مسکن باعث شده که صاحب خانه ها هر روز قیمت ها را بالا برده و به دلخواه خود نرخ تعیین کنند و هیچ توجهی به درآمد متقاضیان نداشته باشند؛ آنان مبالغ سنگینی به عنوان ودیعه و اجاره بها مطالبه می کنند که تامین آن برای اقشار کم درآمد، حقوق بگیر، جوانان جویای کار، کارگران، دانشجویان و… میسر نبوده و این وضعیت، تهیه مسکن را برای این اقشاراز جامعه به یک معضل تبدیل کرده است.

نابرابری اجاره مسکن با حقوق مستاجران

مینا موسی زاده یکی از شهروندان ایلامی اظهار داشت: همانطور که همه می دانیم استان ایلام یکی از استان های کوچک و کم جمعیت کشور است که عموم مردم این استان از سطح متوسط و فقیر جامعه هستند، با این حال نرخ اجاره بهای مسکن در این استان کوچک و محروم با استان های بزرگ کشور برابری می کند.
وی افزود: هر ساله با آغاز فصل نقل و انتقالات قیمت اجاره بها و ودیعه مسکن به طرز چشمگیری افزایش پیدا می کند، این در حالیست که حقوق ها و دستمزدها کماکان ثابت بوده و هیچ افزایشی نداشته است.

نبود نظارت بر بازار مسکن

احمد رحمانی از دیگر شهروندان ایلامی گفت: متاسفانه در استان ایلام تعیین نرخ اجاره بها از تعرفه ثابتی برخوردار نیست و این موضوع علاوه بر اینکه دست مالکان و مشاوران املاک را برای افزایش بیش از حد اجاره مسکن باز گذاشته، موجب ورود دلالان به بازار مسکن شده و تاثیر بسزایی نیز بر گرانی کرایه خانه در استان دارد.
وی افزود: از طرف دیگر نبود نظارت از سوی مسئولان مربوطه جهت کنترل قیمت اجاره مسکن موجب شده تا دلالان با برخورداری از برخی رانت ها و حمایت ها بدون در نظر گرفتن بضاعت مالی مردم استان روز به روز نرخ اجاره بها را افزایش دهند و مستاجران نیز که چاره ای ندارند فشار گرانی اجاره مسکن را به دوش بکشند.

نظارت بر عملکرد بنگاه داران و برخورد با متخلفین

فرشاد دوستی مدیر کل راه و شهرسازی استان ایلام اظهار داشت: به دنبال رشد عجیب اجاره مسکن که ناشی از تورم گرانی و همچنین تخلف برخی از مالکان و بنگاه داران است، زندگی طبقه متوسط و فرودست استان ایلام به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و این موضوع به تبع بستر رشد آسیب های اجتماعی فرهنگی و تغییراتی در بافت اجتماعی جامعه به وجود می آورد.
وی افزود: از این رو به منظور برخورد با متخلفین و کنترل قیمت اجاره مسکن در استان، گشت های مشترکی از نمایندگان اداره کل راه و شهرسازی، اداره صمت، تعزیرات حکومتی، پلیس فراجا، سازمان امور مالیاتی و بسیج اصناف برای ساماندهی مراکز مشاور خرید مِلک در سطح شهرهای ایلام به ویژه مرکز استان در دستور کار قرار گرفته است.

پلمپ بیش از ۴۰ بنگاه در ایلام

وی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۹۹۱ مشاور املاک در استان مورد بازرسی قرار گرفته‌ که از این میزان بیش از ۴۰ بنگاه به دلیل انجام تخلف پلمپ شده اند، افزود: سقف اجاره بها در استان ایلام تعیین شده و مشاوران املاک و مالکان موظف به اجرای این مصوبه هستند، زیرا در غیر این صورت با بنگاه داران و مالکانی که خارج از میزان مصوبه عمل کنند به طور جدی برخورد می شود.
دوستی تصریح کرد: جدا از بحث نظارت بر بنگاه ها اقداماتی نیز جهت شناسایی منازل خالی از طریق سیستم الکترونیک لحاظ گردیده است که به طور هوشمند خانه های خالی شناسایی شده و به صاحبان آنها هشدار داده می شود.
مدیر کل راه و شهرسازی استان ایلام با بیان اینکه اقدامات دیگری از قبیل پرداخت وام اجاره، تعیین سقف مجاز افزایش اجاره بها و الزام به ارائه کد رهگیری را برای کنترل بازار مسکن در دستور کار قرار گرفته است، گفت: کنترل قیمت اجاره بهای مسکن یک بسته فراگیر است که نیازمند همکاری سایر دستگاه های اجرایی مربوطه و همچنین همکاری مردم به ویژه بنگاه داران و مالکان املاکی می باشد؛ در این راستا امید داریم با اقدامی فراگیر و همه جانبه بتوان از گسترش اجاره بهای مسکن در استان ایلام جلوگیری نماییم.

لزوم کنترل قیمت اجاره مسکن در استان

گرانی بازار اجاره مسکن در استان ایلام طی ماه های اخیر به حدی رسیده که داد بسیاری از مستأجران را در آورده، این در حالی است که با نزدیک شدن به فصل نقل و انتقال بازار اجاره مسکن وارد فاز جدید قیمتی شده، تا حدی که میزان اجاره بهای مسکن از حقوق مستاجران پیشی گرفته است. از این رو می‌بایست جهت حمایت از مستاجران، بریدن دست دلالان و برخورد با متخلفین اقدامات جدی از سوی دستگاه های اجرایی مربوطه لحاظ شود.
بازار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *