مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با اعلام انجام فرآیند مطالعات احداث سه شهر جدید تیس، مکران و خلیج فارس در نوار ساحلی جنوب و آغاز جمعیت پذیری آنها در سال آینده گفت: تدوین بسته های تشویقی سرمایه گذاری در منطقه مکران در دست مطالعه است.

به گزارش اخبار ساختمان، علیرضا جعفری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید به تشریح سیاستگذاری ها و مجموعه راهکارهای اجرایی آن شرکت برای ایجاد شهرک ها و شهرهای جدید در منطقه مکران با توجه به رویکرد کلی حاکمیت برای استقرار جمعیت و اشتغال در نوار ساحلی جنوب پرداخت و گفت: با توجه به جهت گیری هایی آمایش سرزمین در کشور برای سوق دادن جمعیت به سواحل جنوبی کشور و همچنین تاکید رهبر انقلاب برای بهره مندی از سواحل مکران، جانمایی و ایجاد شهرک های مسکونی و شهرهای جدید در برنامه قرار گرفت.

انجام مطالعات جانمایی سه شهر جدید تیس، مکران و خلیج فارس

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ادامه داد: بر پایه مطالعات انجام شده هم‌اکنون، دو شهر جدید تیس و شهر جدید مکران در منطقه چابهار و در گستره غربی جاسک و شهر جدید خلیج فارس حدفاصل میناب و بندرعباس به عنوان شهرهای جدید جانمایی شده است.

۱۵۰۰ واحد مسکونی در شهر جدید تیس احداث می شود

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص شهر جدید تیس توضیح داد: کارهای عملیاتی احداث شهر جدید تیس در اواخر دهه ۹۰ با ظرفیت جمعیتی ۱۵۰ هزار نفر در مساحت چهار هزار و ۳۸۰ هکتار با کارکرد گردشگری آغاز شد. برنامه ریزی شده است تا یکهزار و ۶۰۰ هکتار از مساحت این شهر جدید به کاربری گردشگری اختصاص یابد. هم اینک فرآیندهای اجرایی در فاز نخست توسعه در این شهر جدید در حال انجام است. اجرای یکهزار و ۵۰۰ واحد مسکونی نهضت ملی با میانگین پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد و احداث خدمات روبنایی از جمله مدرسه، مسجد، واحدهای تجاری و مرکز محله در حال انجام است.

مطالعات امکان سنجی شهر جدید مکران با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت

جعفری افزود: با توجه به برنامه های توسعه ای دولت در منطقه هاب انرژی مکران و استقرار بندر اقیانوسی در این منطقه، برنامه استقرار فعالیت های پتروشیمی و صنعتی در کوه مبارک، مطالعات امکان سنجی شهر جدید مکران با ظرفیت ۲۰۰ هزار نفر جمعیت حد فاصل شهر جاسک و کوه مبارک در محدوده ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار انجام شده است.
به گفته وی، تهیه طرح جامع شهر مکران در حال انجام است که مقرر است تا بعد از تصویب در شورایعالی شهرسازی و معماری، عملیات استقرار مدیریت شهری در شهر جدید مکران پیگیری و عملیات اجرایی شهرسازی در این منطقه آغاز شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه محدوده توسعه مکران از گوادر در مرز ایران و پاکستان تا میناب برنامه ریزی شده است، افزود: مکانیابی احداث شهر جدید خلیج فارس بین میناب تا بندرعباس به عنوان شهر مکمل بندرعباس با رویکرد اقتصادی و سکونت توامان در حال انجام است.

تصویب شهر جدید بندرعباس با الگوهای نوین معماری در شورای برنامه ریزی هرمزگان

وی تصریح کرد: شهر جدید بندرعباس با توجه به موقعیت قرارگیری در تنگه هرمز، می تواند بستری برای الگوهای نوین شهرسازی و معماری کشور باشد که به دنبال انجام آن هستیم. در حال حاضر، طرح مکانیابی و امکان سنجی احداث شهر جدید خلیج فارس به تصویب شورای برنامه ریزی استان هرمزگان رسیده و به شورایعالی شهرسازی و معماری برای تصویب در آن شورا ارسال شده است.

پهنه های سکونتی ۱۳ شهرک مسکونی نوار ساحلی جنوب تصویب شد

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید همچنین از دیگر برنامه های آن شرکت را در نوار ساحلی جنوب کشور احداث ۲۷ شهرک مسکونی برشمرد و گفت: در محدوده نوار ساحلی جنوب احداث ۲۷ شهرک برنامه ریزی شده است که هم اکنون احداث هشت شهرک مسکونی در سیستان و بلوچستان و پنج شهرک مسکونی در هرمزگان در برنامه قرار گرفته است. هم اینکه پهنه های ۱۳ شهرک مسکونی به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری رسیده است و بعد از ابلاغ فعالیت های مدیریت زمین و توسعه در آنها آغاز خواهد شد.

یک میلیون نفر در نوار ساحلی جنوب اسکان می یابند

وی پیش بینی جمعیت پذیری در نوار ساحلی جنوب و در شهرها و شهرک های جدید را معادل یک میلیون نفر تخمین زد و افزود: در برنامه است جمعیت پذیری سه شهر جدید تیس، مکران و خلیج فارس در سال آینده، آغاز شود. درخصوص شهر جدید مکران در نیمه دوم سال آتی فعالیت های مقدماتی جمعیت پذیری و استقرار صنعت در آن انجام ‌می شود. شهر جدید خلیج فارس نیز تا انتهای سال آتی فرآیندهایش طی می شود و بعد از آن فعالیت های اجرایی این شهر جدید آغاز خواهد شد.

بهره مندی از سرمایه گذاری داخلی در احداث ۲۷ شهرک مسکونی در نوار ساحلی جنوب

به گفته وی، در برنامه است تا حداقل فرآیند جذب سرمایه گذار برای دو شهرک مسکونی در نوار ساحلی جنوب در نیمه اول سال آینده انجام شود. الگوی دولت برای ۲۷ شهرک جدید این است که مجموعه سرمایه گذاران داخلی اینکار را انجام بدهند.
وی تاکید کرد: تدوین بسته های تشویقی سرمایه گذاری در منطقه مکران در دست مطالعه است.
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *