وزارت راه معتقد است، وزارت اقتصاد و وزارت صمت مطابق قانون مکلف به تامین سیمان و فولاد مورد نیاز برای طرح نهضت ملی مسکن به قیمت پایه عرضه شده در بورس کالا هستند.

به گزارش اخبار ساختمان، بر اساس گزارش وزارت راه و شهرسازی در دوازدهمین جلسه شورای عالی مسکن که ابتدای مهرماه سال جاری برگزار شد، وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد کرده است تا به استناد تبصره یک ماده 12 قانون جهش تولید مسکن وزارت اقتصاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید سیمان و فولاد مورد نیاز طرح های نهضت ملی مسکن را بنابر اعلام وزارت راه و شهرسازی به صورت ماهانه با قیمت پایه عرضه کالاهای مذکور توسط تولیدکننده در بورس کالا به طرح های نهضت ملی مسکن واگذار کند.
وزارت راه و شهرسازی همچنین پیشنهاد کرده است، فولاد و سیمان توسط صندوق ملی مسکن خریداری شود و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کارگزاری این عملیات را برعهده گیرد.

ترجیح وزارت راه برای خرید سیمان و فولاد از بورس کالا

در این راستا محمدرضا مهدیار اسماعیلی رئیس هیأت عامل صندوق ملی مسکن گفت: صندوق ملی مسکن در شرف خرید فولاد و مسکن از بورس کالا و تخصیص آن به پروژه های عمرانی است و اولویت ما این است که سیمان و فولاد را از بورس کالا تهیه کنیم.
بررسی عرضه و تقاضای دو کالای سیمان و فولاد در بورس کالا بیانگر آن است که میزان تولید در 6 ماهه اول سال جاری بیشتر از تقاضا بوده و هم‌اکنون کارخانه های تولید سیمان و فولاد با رشد موجودی انبار مواجه هستند.

مازاد عرضه سیمان و میلگرد در بورس کالا

نکته قابل توجه اینکه با وجود مازاد عرضه در بازار سیمان و فولاد، قیمت ها به دلیل سازوکار نامشخص قیمت پایه کاهشی متناسب با شرایط بازار نداشته است.
براین اساس در حالی که قیمت های جهانی میلگرد و سیمان در 6 ماه گذشته به طور متوسط 40 درصد کاهش داشته، اما بازار ایران شاهد افزایش قیمت این دو کالا بوده است.
فارس

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *