27 اکتبر 2020
اکتبر 27, 2020

کاشت مو

0 دیدگاه

توضیحاتی درباره کاشت مو

کاشت مو چیست ؟ کاشت مو یک تکنیک جراحی است که فولیکول مو را از یک قسمت بدن ( دهنده ) برداشته و در قسمت بی مو یا طاس ( گیرنده ) کاشته می شود. هدف از کاشت مو بازیابی رشد مو در نواحی پوست سر با رشد موی محدود یا بدون رشد است. در این روش کم تهاجمی، پیوندها حاوی فولیکول مو هستند که ازنظر ژنتیک به طاسی مقاوم هستند ( مانند پشت سر ) به پوست مو پیوند می شود، کاشت مو می تواند در بازیابی مژه و ابرو، ریش، موی سینه، مو به طور عام استفاده شود و زخم های ناشی از تصادف یا جراحی مانند لیفت صورت و کاشت موی قبلی را پرکند.

تفاوت کاشت مو با پیوند مو
کاشت مو با پیوند مو فرق می کند؛ در پیوند مو، پوست پیوندی تقریبا حاوی تمامی اپیدرم و درم اطراف فولیکول مو است و نسبت به کاشت یک تار مو پیوندهای ریز بسیاری کاشته می شود، چون مو بطور طبیعی در گروه های یک تا 4 تار مو رشد می کند، این تکنیک ها واحدهای فولیکول مو را برداشته و درقسمت بی موی سر کاشته می شود.

بدین ترتیب، کاشت موی مدرن می تواند ظاهری طبیعی داشته باشد. این تکنیکها روشهای درمانی موثر برای انواع بسیاری از ریزش مو است. ریزش مو مشکل رایج در بین زنان و مردان است و می تواند ناشی از استرس، بیماری، بعضی درمانهای پزشکی و ژنتیک باشد.

ریزش مو می تواند ناشی از آسیب، عفونت یا اختلال خود ایمنی، سرطانهای خاص، دارو، بیماری تیروئید و ژنتیک باشد. در این موارد، ریزش مو می تواند الگوی نامعمول باشد، ممکن است سریع در زمان کوتاهی اتفاق بیفتد یا پوسته شدن در ناحیه بی مو باشد.

این موارد عموما به ارزیابی بیماریهای پوستی ارجاع می شود، الگوی ریزش موی زنانه مردانه در ناحیه خلفی یا پوست کناره های سر است. مقادیر بسیار زیادی از فولیکول مو میتواند از پوست خلفی به تاج سر، پوست میانی و خط رویش مو در جلوی سربدون کاهش در تراکم ناحیه دهنده مجدد توزیع شود.

یک فاکتور شناخته شده موهای نازک با الگوی مردانه که منجر به ریزش مو میشود تغییر هورمون تستوسترون است درحالی که فاکتور ریزش مو در زنان کاملا شناخته شده نیست.التهاب که منجر به اختلال عملکرد فولیکول مو می شود فاکتور نازک شدن مو در زنان شناخته شده است.

انتخاب جراح کاشت مو
توصیه می شود درمورد کاشت مو خوب تحقیق کنید بعضی مواردکه باید مد نظر داشت در ذیل آمده است:

مهارت پزشک: مطمئن شوید جراح زیبایی یا پزشک مو دوره دیده در کاشت مو است.
تجربه پزشک: بررسی کنید که جراح چه مدت در جراحی کاشت مو سابقه دارد.
نتایج را بررسی کنید.
چه کسانی برای کاشت مو مناسب هستند؟
اگر موی نازکی دارید.
اگر نواحی طاس دارید.
اگر خط رویش مو به سمت عقب سر رفته است.
ریزش موی نسبتا ثابت، ناحیه دهنده خوب (معمولا پشت سر یا پشت گردن)
انتظارات واقع بینانه از کاشت مو دارید.
می توانید کاشت مو را انجام دهید. هیچ محدود سنی محض برای کاشت مو وجود ندارد اما مردان بالای 30 سال ریزش موی ثابت¬تری دارند.

قبل از عمل کاشت مو
قبل از انجام کاشت مو ، مهمترین اقدام شرکت در جلسه مشاوره است و شما انتظارات خود را مطرح می کنید.

یک هفته قبل از کاشت مو، مصرف داروهای ( آسپیرین ، داروهای ضد التهاب ، ویتامین ایی یا ب ، رقیق کننده های خون ، ایپوپروفن ، داروهای گیاهی ، داروی آرتروز ، سیر ، زنجبیل ) را متوقف کنید، چون این داروهای خونریزی را درحین عمل افزایش می دهد.
یک هفته قبل از کاشت مو نوشابه های الکلی را مصرف نکنید. نوشیدن بیش از حد الکل منجر به افزایش خونریزی می شود.
دخانیات حاوی نیکوتین رگهای خونی را منقبض می کند و خونرسانی با پوست را کاهش می دهد، منوکسیدکربن در سیگار ظرفیت حمل اکسیژن در خون راکاهش می دهد. این فاکتورها ممکن است بهبودی ضعیفی را اشاعه دهد.
حداقل یک هفته قبل از جراحی، سیگار را ترک کنید. داروهای مصرفی خود یا هرگونه وضعیت پزشکی مانند آلرژی، نارسانی خونی، اختلال خواب، آسم، فشارخون بالا، مشکلات تنفسی، دیابت یا هرگونه بیماری مزمن را به پزشک اطلاع دهید.
بهتر است موهایتان را کوتاه نکنید. با معده خالی به مرکز کاشت مو نیایید، چون ضعف و تهوع را تجربه می کنید. اگر علائم سرفه، سرماخوردگی و گلو درد راقبل از جراحی مشاهده کردید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
یک ماه قبل از جراحی، پوست سر را سی دقیقه در روز و هر ده دقیقه یکبار ماساژ دهید. ماساژب ه جریان خون کمک میکند. آزمایش خون باید انجام دهید تا از بهترین امکان سلامتی مطمئن شوید.