07 آوریل 2020
آوریل 7, 2020

عمل جراحی بینی باز

0 دیدگاه

عمل جراحی بینی باز

جراحی بینی باز : یکی از مسائلی که در حوزه جراحی زیبایی بینی بسیار حائز اهمیت است ، تصمیم گیری در مورد استفاده از تکنیک های این جراحی برای به دست آوردن بهترین نتیجه می باشد. دو روش مختلف برای ایجاد تغییرات ظاهری بر روی بینی وجود دارد که عبارتند از :

جراحی بینی به روش باز و جراحی بینی به روش بسته

لازم به ذکر است که هر یک از این تکنیک ها ، دارای مجموعه ای از مزایا و معایب خاص خود است که با توجه به وضعیت بیمار ، وسعت تغییرات مورد نظر و سلیقه جراح بینی نهایتا یکی از این دو روش انتخاب می شود.

در ادامه به شرح توضیحاتی پیرامون هر یک از این دو روش خواهیم پرداخت.

جراحی بینی به روش باز :

جراحی بینی باز که به آن رینوپلاستی خارجی نیز گفته می شود ؛ با ایجاد یک برش کوچک روی کلوملا ( بافت نرمی که سوراخ های بینی را جدا می کند ) انجام می شود.

به این ترتیب جراح بینی قادر خواهد بود از طریق این ناحیه و به کمک ابزاری مخصوص ، پوست بینی را از روی ساختمان بینی بلند نموده و اقدام به اعمال اصلاحات مد نظر نماید.

بنابراین در این روش ؛ امکان دسترسی آسان به ساختار استخوانی و غضروف زیرین برای جراح میسر خواهد شد.

مزیت اصلی تکنیک باز ، دقت بالا در ایجاد تغییر بر روی شکل چارچوب بینی و دستیابی به کانتورینگ مطلوب است.

از این رو می توان گفت که برای انجام جراحی زیبایی بینی بهتر است از تکنیک باز استفاده شود ؛ زیرا در این روش احتمال بروز خطا و عوارضی اعم از کجی شدن بینی ، نامتقارن شدن سوراخ های بینی ، سر بالا شدن بینی و غیره به حداقل خواهد رسید.

همچنین استفاده از روش باز ، برای انجام جراحی های پیچیده بینی همچون جراحی بینی گوشتی که می بایست اهمّ تمرکز جراح بر روی نوک بینی باشد و نیز جراحی بینی ترمیمی که نیاز به دقت بیشتری دارد گزینه بسیار مناسبی می باشد.

به طور کلی در رابطه با رینوپلاستی باز می توان گفت که در این تکنیک ، جراح بینی دید واضح تری بر ساختمان بینی داشته و در نتیجه قدرت مانور بالایی در اصلاحاتی که باید انجام شود خواهد داشت.

در ارتباط با محل بخیه به جای مانده در ناحیه کلوملا نیز لازم به ذکر است که به سختی قابل مشاهده است و معمولا با گذشت زمان محو می شود.

جراحی بینی به روش بسته :

رینوپلاستی بسته که به آن رینوپلاستی اندونازال نیز گفته می شود ، بدون برش بیرونی و تنها با ایجاد برش هایی در داخل سوراخ های بینی انجام می شود ؛ از این رو قدرت ماور جراح در روش بسته نسبت به روش باز محدودتر خواهد بود.

توجه داشته باشید که روش بسته در قیاس با روش باز کمتر تهاجمی است و به هیچ وجه زخم قابل مشاهده ای ایجاد نمی کند.

همچنین در روش بسته ، عدم وجود برش در بخش کلوملای بینی ؛ منجر به تورم کمی در حین بهبود خواهد شد.

اما در روش بسته ، به دلیل محدودیت جراح در دسترسی به کل ساختار بینی ؛ شاهد آن هستیم که این روش کمتر از سوی جراحان بینی مورد استفاده قرار می گیرد و غالبا جراحی بینی باز انتخاب اول اکثر جراحان می باشد.