07 آوریل 2020
آوریل 7, 2020

درمان ام اس

0 دیدگاه

درمان ام اس

درمان ام اس : افرادی که مبتلا به ام اس هستند ، باید توجه داشته باشند که در مراحل ابتدایی به تشخیص زود هنگام و درمان ام اس بپردازند. افرادی که مبتلا به بیماری ام اس شده اند ، افزون بر مشکلات جسمی و تعادلی – حرکتی ، معمولا دچار عوارضی چون اختلالات روحی روانی نظیر اختلالات اضطرابی و افسردگی نیز می شوند ؛ ( متخصص مغز و اعصاب )

از این جهت می توانند با مراجعه به متخصص مغز و اعصاب و انجام آزمایشات مخصوص و معاینه توسط ایشان ، کنترل و درمان بیماری را آغاز نمایند.
بیماری ام اس چیست ؟

ام اس نوعی بیماری خود ایمنی است ؛ بدین معنا که سلول های بدن فرد توسط سیستم ایمنی بدن او ، به عنوان سلول های بیگانه شناخته شده و به این ترتیب آن ها را مورد تهاجم قرار می دهد.

در بیماری ام اس ، مغز و نخاع که مهم ترین بخش های سیستم عصبی مرکزی هستند و وظیفه حفاظت از رشته عصبی را به عهده دارند مورد حمله قرار گرفته و تخریب می شوند و به این ترتیب ضایعاتی در نخاع پدیدار می گردد.

درمان ام اس
ام اس زنان را بیشتر از مردان تهدید می کند :

عوامل وراثتی و محیطی در ابتلا به ام اس ، بسیار اثرگذار می باشند ؛ علاوه بر این موارد ، جنسیت نیز در میزان ابتلا به این بیماری تاثیر بسزایی دارد ، تا جایی که طبق گزارشات به دست آمده شاهد آن هستیم که احتمال ابتلا به ام اس در خانم ها چهار برابر بیشتر از مردان می باشد.

به طور کلی ، اکثر مبتلایان به بیماری ام اس در رده سنی ۲۰ الی ۴۰ سال قرار دارند ، البته این بدان معنا نیست که افرادی که در رده های سنی بیشتر یا کمتر از بازه سنی ذکر شده قرار دارند در معرض ابتلا به این بیماری نمی باشند.
تشخیص بیماری ام اس :

راه های مختلفی به منظور تشخیص این بیماری وجود دارد که عبارتند از :

ام آر آی مغز و نخاع
آزمایش مایع نخاعی
آزمایشات خون
تست نوار چشم
تست نوار عصب چشمی

و برخی آنالیزها که احتمال دارد بنا به صلاحدید پزشک ، صورت پذیرد.

لازم به ذکر است که در نهایت ، پزشک متخصص جهت اتخاذ تشخیص قطعی این بیماری ؛ ماحصل نتایج تمام این آزمایشات را مورد بررسی قرار می دهد.
نشانه بیماری ام اس

بیماری ام اس دارای علائم بیماری مختلفی می باشد که بسته به ماهیت بیماری ، در هر فرد به طور کاملا متفاوت بروز می کند.

علائم بیماری ام اس ، ممکن است با گذشت زمان و سالانه ، ماهانه و حتی روزانه تشدید پیدا کند و تغییر یابد.

خستگی و ضعف هنگام راه رفتن ، از رایج ترین علائم و نشانه های بیماری ام اس می باشد.

اغلب افرادی که مبتلا به بیمای ام اس هستند ، همواره از احساس ضعف و خستگی خود احساس نارضایتی می کنند. این موضوع برای فرد آزار دهنده بوده ، چرا که برای انجام فعالیت های روزمره نیز دچار مشکل خواهند شد.

همچنین این افراد به گونه های مختلف در راه رفتن نیز دچار مشکل خواهند شد.

درمان ام اس
روش های درمانی ام اس

دارودرمانی برای درمان انواع بیماری ها ، مورد استفاده قرار می گیرد ؛ این امر در مورد بیماری ام اس نیز صدق می کند ، البته لازم به ذکر است که درمان ام اس با روش دارو درمانی ریشه کن نخواهد شد و با این روش درمان ، تنها می توان آن را کنترل کرد.

روند بیماری ام اس در افراد مختلف ، متفاوت است و از این رو روش های درمانی که برای کنترل این بیماری بکار گرفته می شود نیز از مکانیزم های مختلفی برخوردار است.

متاسفانه بیماری ام اس تا پایان عمر با فرد همراه بوده و درمان قطعی ندارد و فرد تنها می تواند با شناخت و کسب آگاهی کافی از بیماری خود و علائم آن از تشدید بیماری ، ممانعت به عمل آورد.

توجه داشته باشید که مهم ترین مسئله در درمان بیماری ام اس ؛ پایبند بودن بیماران به پروسه درمان ، اصلاح سبک زندگی ، دوری از هیجانات روحی و استرس ، داشتن تحرک ، رژیم غذایی سالم ، اجتناب از مصرف سیگار و انواع مواد مخدر می باشد.

لازم به ذکر است که فیزیوتراپی مکرر ، به منظور درمان ضایعات حرکتی ناشی از بیماری ام اس بسیار تاثیر گذار می باشد. افراد مبتلا به بیماری ام اس باید توجه داشته باشند که حضور در محیط های گرم موجب تشدید علائم بیماری خواهد شد ، از این رو از قرار گرفتن در معرض گرمای زیاد خودداری نمایید.