06 آوریل 2020
آوریل 6, 2020

جراحی دیسک کمر

0 دیدگاه

جراحی دیسک کمر

در مقاله دیسک کمر به طور جامع درباره دیسک کمر و علائم بروز دیسک کمر توضیحاتی را مطرح نموده ایم اما در این مقاله قصد داریم درباره جراحی دیسک کمر توضیحاتی را مطرح کنیم.

( جراح مغز )


جراحی لامینکتومی

جراحی دیسک کمر را می توان با استفاده از بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام داد.

در این روش جراحی معمولا بیمار بر روی شکم می خوابد و پس از آن برش کوچکی در پشت کمر ایجاد می شود.

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات پس از برداشتن بخشی از زائده خلفی استخوان احاطه کننده کانال نخاعی و لیگامان زرد ریشه عصبی را مشاهده می کند، سپس جراح با کنار کشیدن ریشه عصبی دیسک آسیب دیده ، مشاهده می کند و پس از آن قسمت در رفته دیسک همراه با قسمت مرکزی را خارج می کند و پس از اطمینان از آزادشدن ریشه عصبی محل جراحی لایه به لایه تا سطح پوست دوخته می شود.

جراحی دیسک کمر

جراحی میکروسکوپی

در این روش درمان دیسک کمر برش ایجاد شده بسیار کوچک تر بوده وجراحی با کمک میکروسکوپ انجام می شود و دیسک خارج می گردد و درر نتیجه استفاده ارز میکروسکوپ دقت عمل بیشتر خواهد بود و میزان استخوان کمتری برداشته می شود.

مزیت این روش علاوه بر کوچکتر بودن برش جراحی ، آسیب کمتر به عناصر استخوانی است و به دلیل بزرگنمایی میکروسکوپ احتمال آسیب به ریشه عصبی بسیار کم می شود.

همچنین در این روش بیمار سریع تر به وضعیت عادی زندگی خود باز می گردد.
جراحی آندوسکوپی دیسک کمر

در روش آندوسکوپی برش بسیار کوچکتر بوده و به موازات خط وسط ایجاد می شود، پس از آن با ورود آندوسکوپ جراح قطعه در رفته دیسک را پس از کنار زدن عضلات و برداشتن لیگامال خارج می کند.

در این روش به دلیل اینکه جراح دید محدودی دارد امکان تخلیه دیسک های شدید با این روش بسیار کم است، ولی برش کوچکتر و درد پس از جراحی نیز به مراتب کمتر است.
جراحی بسته دیسک کمر

در این روش از دستگاه دکمپرسور که شبیه به یک سوزن بسیار ظریف است پس از بی حس کردن پوست به داخل دیسک فرستاده می شود و از طریق یک میکروموتور دیسک خرد شده از راه یک لوله از بدن خارج می شود.

نوکلئوتومی با استفاده زا دستگاه نوکلئوتوم که دارای لوله نازکی است وارد قسمت میانی شده و با فشار آب ، دیسک خرد شده را از بدن خارج می نماید.

اما در لیزر دیسککتومی با استفاده از سوزن مخصوص با روش بسته دیسک سوزانده می شود و تاحدی کوچکی خارج می شود.

این روش های بسته برای انواع دیسک های کوچک و بدون پارگی که به درمان طبی معمول پاسخ نداده اند توصیه می شوند.

جراحی دیسک کمر

عوارض عمل دیسک کمر چیست؟

در صورتی که به بهترین جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات مراجعه کنید و مراقبتهای بعد از جراحی دیسک کمر را رعایت کنید عمل دیسک کمر هیچ عارضه ای برای شما نخواهد داشت.
کدام روش جراحی بهتر است؟

هرکدام از این روشها نقاط قوت و موارد استفاده متفاوتی دارند که مورد استفاده آنها را جراح اعصاب بر اساس وضعیت معاینه بیمار و یافته های تصویربرداری برای هر بیمار بصورت جداگانه انتخاب می کند و هیچ کدان از این روش ها برای تمام انواع دیسک و بیماران قابل استفاده نمی باشد.
آیا احتمال عود دیسک پس از جراحی وجود دارد؟

بله، ولی فاکتورهای متعددی در این مورد دخیل هستند، اول از همه ژنتیک بیمار، رعایت مراقبتهای پس از جراحی، اصافه وزن، انجام کارهای فیزیکی سنگین و سیگار مواردی هستند که شانس عود دیسک کمر را افزایش می دهند، افرادی که ریسک فاکتورهای فوق را ندارند شاید هرگز دچار عود دیسک کمر نشوند.
هزینه جراحی دیسک کمر چقدر می باشد؟

هزینه جراحی دیسک کمر با توجه به دستمزد متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ، روش درمانی ، شدت دیسک کمر ، هزینه آزمایشات و داروها وغیره تعیین می شود.