آگهی های ثبت شده در سایت های مختلف نشان می دهد حتی در پایین شهر هم با توجه به شرایط اقتصادی مردم، افزایش قیمت مسکن، بسیار مشهود است.

به گزارش اخبار ساختمان، فصل اجاره مسکن آغاز شده و با شروع این فصل قیمت ها با افزایش عجیبی، کار را برای مستاجران سخت کرده است. هرچند دولت از زمان شیوع کرونا طبق مصوباتی سعی در کنترل قیمت ها و تعیین سقف برای افزایش اجاره داشته اما بازار مسکن بی تفاوت به این مصوبات نرخ گذاری ها مسیر خود را طی می کند.

قصه پرغصه افزایش اجاره مسکن در تمام نقاط شهر تهران

از اجاره خانه ای با ۲۰ میلیارد تومان در زعفرانیه تا اجاره خانه ای ۵۰ میلیون تومانی در نازی آباد هر کدام به شکلی از افزایش قیمت‌ مسکن در همان مناطق حکایت دارد. طبق گفته های بسیاری از مستاجران در شهر تهران، آنها با توجه به فشار اقتصادی از افزایش قیمت ها، نگران مهاجرت به مناطق پایین تر و حاشیه شهر هستند.

شمال تهران: هر مالکی صاحب این خانه ها نمی شود

نمای ظاهری بیشتر این خانه ها، خاص همین مناطق است. کوچه پس کوچه هایی با شیب های تند و ملایم که اغلب با درختان سرسبز پوشیده شده است. در هر خیابانی که قدم می زنیم تفاوت بافت ساختمانی فاحش آن با مناطق پایین تر شهر به چشم می خورد. اینجا در محله زعفرانیه حتی خانه هایی برای فروش خالی هستند که به قول بنگاه داران، قیمت های بالای آن باعث شده که چند ماهی خالی بماند و مشتری برای فروش ندارد. در کوچه های منتهی به پارک ساسان، برج های سر به فلک کشیده خودنمایی می کند که نمای پنچره هایش تمام شهر را زیر نظر دارد. وقتی از جمع جوان های داخل این بوستان در مورد ساختمان های خاص منطقه می پرسیم، با خنده از خانه هایی می گویند که حتی بعد از سال ها زندگی در این منطقه هنوز برایشان تازه و عجیب است. همچون عمارت های کوچه ای در خیابان شیرکوه که در بین محلی ها به نبست اعیان نشین شهرت دارد. خانه هایی دو هزار متری و ویلایی با دیوارهای بلند و سرسبز که هر کسی هم آنجا تردد نمی کند.
وارد یکی از بنگاه های این خیابان می شویم، سالنی بزرگ که زنان و مردان جوان هر کدام پشت باجه منتظر حضور یک مراجعه کننده هستند. زن جوان از قیمت خانه های اجاره ای منطقه می گوید، از ۵۰ میلیون اجاره ماهیانه تا پرداخت دو میلیارد پیش سالیانه. «مثلا در محدوده ولنجک خانه ای۳۴۰ متری با سه میلیارد پیش و ماهی دویست و سی میلیون داریم که البته فول امکانات است. از سالن ورزش و سونا و جکوزی تا سالن اجتماعات و لابی من ۲۴ ساعته که در واقع ساکنین خدمات شبانه روزی دریافت می کنند. من خودم ساکن این محله نیستم ولی می‌ بینم که حتی فقط افراد خاص در این مناطق خانه اجاره می کنند و چه برسد به آن که خانه بخرند… چون خانه در این مناطق قیمت قابل توجه دارد، من با پورسانتی که در این یک سال به دست آوردم زندگی ام تکان جدی خورده و به زودی صاحب یکی از همین خانه ها خواهم شد. راستش همه اینها به دلیل قیمت بالای ملک در این منطقه است…»
بعد از مکالمه با افراد داخل این بنگاه که هر کدام از ارقام میلیاردی در مورد اجاره و رهن خانه در این منطقه حرف می زدند، وارد سایت های اجاره مسکن می شویم. خانه ۳۶۰ متری در طبقه ششم یک برج باغ ۱۴ طبقه که در هر طبقه یک استخر اختصاصی در تراس قرار دارد. این واحد در زعفرانیه دارای امکاناتی از جمله چند سالن برای ورزش های اسکواش، بیلیارد و بدنسازی است و همچنین دارای سالن انواع ماساژ و سوییت مهمان که با مبلغ بیست میلیارد به رهن کامل می رسد. قیمت‌ خانه در مناطق بالای تهران تقریبا مشابه است، مثلا؛ خانه دیگر در قیطریه صد متر و دو خواب، مشرف به پارک مشجر، ۷۰۰ میلیون رهن و ۳۵ میلیون ماهانه، به اجاره میرسد.
با چرخی در سایت ها قیمت خانه اجاره ای مناطقی همچون نیاوران هم تقریبا میلیاردی محاسبه می شود، به طور مثال خانه ۲۴۰ متری دارای جکوزی و برخی امکانات دیگر، پنچ میلیارد و ۸۰۰ میلیون رهن داده می شود.

مناطق متوسط شهر: بیشتر ما ساکن همین جاییم

در خیابان های حوالی میدان انقلاب، در بین ساختمان های تجاری و کتابفروشی ها، خانه های کلنگی به چشم می خورد که آجرها و گل های رونده بر روی دیوارهایش از قدمت آن ملک حکایت دارد. البته به دلیل نزدیکی این منطقه با چند دانشگاه مهم، سوییت های تک نفره بسیاری رهن و اجاره داده می شود. یکی از مستاجرهای این حوالی، که ساکن کوچه ای بین چهار راه توحید و میدان انقلاب است، اشاره می کند: «من این خانه را ۴۵۰ میلیون رهن کامل کردم، خانه کوچکی که فقط به درد یک دانشجو می خورد چون حتی اتاق هم ندارم. بنظرم سوییت های این منطقه به دلیل درخواست بالا، نسبتا گرانتر از خانه های همینجا است. البته این مبلغ که من دادم سال آینده قطعا بیشتر خواهد شد، در حالی که حداقل من تا دو سال دیگر باید در همین منطقه بمانم. امیدوارم گرانی باعث نشود تا به منطقه پایین تر کوچ کنم.»
در بین کوچه، پس کوچه های این محل قدم می زنیم و وارد یکی از بنگاه های خیابان جمالزاده می شویم، مرد میانسال به قیمت اجار خانه در این منطقه اشاره می کند: «قیمت های این منطقه متفاوت است چون انواع خانه ها هم با هم فرق دارد. مثلا خانه با ۴۰۰ میلیون رهن کامل در فایل ها دارم تا خانه یک میلیارد و نیم و ماهی ۲۰ میلیون. خلاصه دست من باز است که در این مناطق خانه با هر قیمتی به شما پیشنهاد بدهم.»
بعد از پایان مکالمه با این بنگاه دار و بررسی قیمت اجاره در سایت ها، مشخص می شود، قیمت خانه های اجاره ای این منطقه هم تقریبا به همین شکل است. خانه ای ۱۲۰ متری و نو ساز در منطقه جمالزاده با ۵۰۰ میلیون ودیعه و ۲۷ میلیون ماهانه اجاره داده می شود. در همین منطقه خانه ای ۶۵ متری داری دو خواب، ۱۵۰ میلیون رهن و ۱۸ میلیون اجاره، آگهی شده است. جای دیگر، در حوالی فلکه اول صادقه هم خانه ای ۸۴ متری را می توان با ۳۰۰ میلیون ودیعه و ۲۴ میلیون ماهایه اجاره کرد. به نظر تقریبا خانه های مرکز شهر قیمت های نزدیک به هم دارد. خانه ای دیگر در منطقه بهجت آباد دارای دو خواب و نوساز و ۱۰۵ متربا یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون رهن داده می شود. در مناطق شرقی تهران، سمت مجیدیه، خیابان گلبرگ هم، ۵۰۰ میلیون ودیعه و ۱۵ میلیون اجاره ماهیانه، برای خانه ای ۸۶ متری و ساخت سال ۱۳۷۰ در طبقه اول ساختمانی چهار طبقه است.

پایین شهر: حتی اینجا هم خانه ارزان نیست

اینجا دولت آباد شهرری است، جای با قدمت در جنوب شهر تهران که کمتر شباهتی به مناطق بالای شهر دارد. حتی شمایل خانه ها در بیشتر خیابان ها با مناطق مرکز شهر هم تفاوت دارد. وارد خیابان شهادت، در نزدیکی فلکه اول دولت آباد می شویم، خانه های قدیمی با کوچه های تنگ که ساخت و سازهای چند سال اخیر در حال تغییر این بافت است.
مرد جوان که مستاجر خانه ای نوساز در اطراف فلکه اول است به قیمت خانه اجاره ای خود اجاره می کند: «اینجا که ما هستیم خانه با رهن کامل ۶۵۰ میلیون است. البته خانه ما ساخت ۱۳۹۸ است و خانه های جدیدتر گران تر و خانه های قدیمی تر هم ارزان تر است. من به خانمم بارها گفتم با این قیمت می توانیم دو محله بالاتر ولی کمی جمع و جورتر خانه بگیریم ولی بخاطر نزدیکی با مادرش قبول نمی کند…»
در همین خیابان ها می چرخیم و وارد یکی از بنگاه های اطراف حرم شاه عبدالعظیم می شویم، مرد میانسال در این فضای ۱۲ متری بنگاه پشت میز نشسته و پاسخ چند سوال را خیلی کوتاه می دهد: «قیمت خانه خیلی بالا رفته، خیلی از خانواده ها را می شناسم که بخاطر گرانی از این محل رفتند. الان خانه ای صد متری و دو خواب در اطراف میدان شهرری داریم که یک میلیارد و ۲۰۰ رهنش است. خانه های ارزان تر هم داریم ولی به طور کلی رهن و اجاره خیلی بالا رفته، کسی هم که اصلا توان خرید ندارد. مگر کسی که بخواهد ملکی را جا به جا کند….»
در بین سایت های مختلف، امکانات خانه های بالای تهران که استخر، جکوزی، سالن بیلیارد و ماساژ است به خانه هایی با قید امکاناتی همچون آیفون تصویری درهای آکاردئونی پایین شهر تغییر می کند. یکی از همین خانه ها با ۷۰ متر و ساخت ۱۳۹۸ در نزدیکی اتوبان فدائیان اسلام با ۸۰۰ میلیون رهن کامل می‌شود. خانه‌ای دیگر در منطقه شوش تهران با ۳۰۰ میلیون پیش و ماهی هفت میلیون آگهی شده است. این خانه ۷۰ متری و دو خواب، طبقه دوم، ساختمانی پنچ طبقه است. خانه ای دیگر هم در منطقه خاوران با ۳۰۰ میلیون رهن و پنج میلیون اجاره در طبقه سوم ساختمانی پنج طبقه برای اجاره آگهی شده است. این قیمت ها بخشی از آگهی های ثبت شده در سایت های مختلف است که نشان می دهد حتی در پایین شهر هم با توجه به شرایط اقتصادی مردم، افزایش قیمت مسکن، بسیار مشهود است.
روزنامه تعادل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *