06 آوریل 2020
آوریل 6, 2020

پروتزهای تمام سرامیکی

0 دیدگاه

پروتزهای تمام سرامیکی

پروتزهای تمام سرامیکی : به طور کلی به هر جسم خارجی که مشابه اندام واقعی از دست رفته بدن بوده و قابل جایگزین شدن با آن باشد ؛ پروتز گفته می شود. در حوزه دندانپزشکی ، به منظور ایجاد یک جایگزین مناسب برای دندان های از دست رفته از پروتزهای دندانی استفاده می شود. ( دندانپزشک لرستان )


انواع پروتزهای دندانی

3 نوع پروتز دندانی وجود دارد که عبارتند از :

پروتزهای متحرک
پروتزهای ثابت
ایمپلنت ها که در حقیقت ، نوعی از پروتزهای ثابت هستند.

در مقاله پیش رو به شرح توضیحاتی پیرامون پروتزهای ثابت خواهیم پرداخت.

پروتزهای ثابت جهت بازسازی دندان هایی که تخریب شده و از دست رفته اند ، مورد استفاده قرار می گیرند و علاوه بر بهبود عملکرد دندان در امر جویدن ، منجر به تلفظ بهتر برخی حروف ، بازسازی تاج دندان های تخریب شده و نهایتا افزایش اعتماد به نفس می شوند.

پروتزهای تمام سرامیکی

روکش دندان

روکش دندان ، پوشاننده سطح خارجی تاج دندان می باشد. روکش ، مازاد بر این که سبب بازیابی عملکرد از دست رفته دندان می شود ، می بایست قادر به بازسازی فرم ظاهری، رنگ طبیعی و همچمنین انحنای بخش های آسیب دیده دندان نیز باشد.
انواع روکش دندان

روکش ها به 4 دسته تقسیم می شوند که از قرار ذیل می باشند :
روکش های پارشیل ونیر :

به وسیله آن تنها می توان به ترمیم دندان هایی پرداخت که تقریبا نیمی یا بیش از نیمی از ساختار تاجی آن ها هنوز باقی مانده باشد ، لذا از این روکش ها نمی توان جهت ترمیم کلیه دندان ها استفاده کرد.
روکش های تمام فلزی :

از آن جا که این پروتزها کل تاج دندان را می پوشانند ، بهتر است از آن ها برای ترمیم دندان هایی که سطوح محوری آسیب دیده آن ها بالا است استفاده گردد.

بنابراین این نوع از پروتزها معمولا جهت ترمیم دندان های خلفی ( پشتی ) که قابل رویت نیستند ، مورد استفاده قرار می گیرند.
روکش متال – سرامیک :

این روکش ها دارای لایه ای سرامیکی بر روی یک لایه فلزی شبیه به رنگ طبیعی دندان می باشند ، از این رو قادر به رفع بسیاری از نیازهای زیبایی در حوزه دندان هستند.

برای ترمیم دندان هایی که سطوح محوری آسیب دیده آن ها زیاد است می توان از این نوع از روکش ها استفاده کرد.

پروتزهای تمام سرامیکی

روکش تمام سرامیک :

زمانی که هدف ، پوشاندن کامل تاج دندان و ایجاد حداکثر زیبایی باشد ؛ روکش های تمام سرامیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد این نوع از روکش ها غالبا جهت ترمیم دندان های جلویی می باشد.

به طور کلی پروتزهای تمام سرامیکی CAD/CAM ، روکش هایی از جنس پرسلن هستند که برای ترمیم یا زیبا سازی دندان از آن ها استفاده می شود و بیشتر برای زیباسازی و ترمیم دندان های جلویی بیمار مراجعه کننده مورد استفاده قرار می گیرند.