06 آوریل 2020
آوریل 6, 2020

عمل جراحی پولیپ بینی

0 دیدگاه

عمل جراحی پولیپ بینی

جراحی پولیپ بینی : به لایه پوشاننده بخش داخلی بینی ، مخاط اطلاق می گردد. حال چنانچه این مخاط در اثر دلایل مختلفی ؛ اعم از واکنش به مواد آلرژی زا یا اصطلاحا آلرژن ها بیشتر از حد معمول و نرمال رشد کند ، سبب تشکیل زائده یا بافتی اضافی در داخل بینی خواهد شد که این ضایعه در اصطلاح پزشکی ، تحت عنوان پولیپ بینی شناخته می شود. ( دکتر نیلوفر نیابتی )

پولیپ بینی ، می تواند فضای داخلی بینی و سینوس ها را مسدود نموده و به این ترتیب موجب ایجاد اختلال در حرکت جریان هوا در داخل بینی شده و نهایتا به انسداد بینی ، اشکال در عملکرد تنفسی ، احساس فشار در صورت ، کاهش حس بویایی و خلط در ناحیه پشت حلق ؛ منتج شود.
درمان پولیپ بینی

لازم به ذکر است در صورتی که رشد مخاط داخلی بینی به حدی نباشد که موجب تشکیل گوشت اضافه یا پولیپ در داخل بینی شود ؛ اما در عین حال ، فرد را با احساس گرفتگی در بینی مواجه سازد ؛ در چنین مواردی درمان آلرژی یا حساسیت کافی بوده و نیازی به جراحی نخواهد بود.

اما غالبا جهت درمان پولیپ بینی ، نیاز به انجام جراحی پولیپ بینی ضرورت می یابد ؛ البته باید توجه داشت که پزشک متخصص در وهله اول ، از طریق درمان های دارویی اقدام به درمان بیمار می نماید.

به طور کلی چنانچه جهت رهایی از پولیپ بینی ، درمان های دارویی پاسخگو نباشند ، جراحی پولیپ بینی درخواست می شود.
جراحی آندوسکوپی سینوس

امروزه به منظور جراحی پولیپ بینی ، تکنیکی موسوم به جراحی آندوسکوپی سینوس مورد استفاده قرار می گیرد.

در جراحی آندوسکوپی سینوس ( آندوسکوپیک سینوس ) ، از ابزاری تحت عنوان آندوسکوپ استفاده می شود.

لنزهای مخصوصی در ابزار آندوسکوپ ، تعبیه شده اند که پزشک به کمک آن می تواند به خوبی داخل بینی بیمار را مشاهده نموده و به این ترتیب با نهایت دقت اقدام به تراشیدن پولیپ های داخل بینی نماید.

توجه داشته باشید که انجام جراحی آندوسکوپی سینوس همراه با جراحی رینوپلاستی ( جراحی زیبایی بینی ) امکان پذیر می باشد ؛ لذا افرادی که با مشکل پولیپ بینی مواجه هستند و تمایل به انجام جراحی بینی نیز دارند می توانند این دو عمل جراحی را به صورت همزمان انجام دهند.

در جراحی پولیپ بینی با توجه به این که علت آن ، ناشناخته یا عوامل آلرژن می باشد ؛ شانس عود بالا بوده و امکان جراحی مجدد به طریقه آندوسکوپی جهت برداشت پولیپ های عود شده ممکن است لازم باشد.

البته با پیگیری های مکرر بیمار بعد از جراحی و مشاهده مداوم آندوسکوپیک بینی داخل مطبی و درمان های دارویی این شانس به حداقل می رسد.
هزینه جراحی پولیپ بینی

بدون بررسی و معاینه بیمار هرگز نمی توان قیمت و هزینه این جراحی را مشخص نمود. از این رو بیماران به منظور اطلاع از هزینه عمل پولیپ بینی می بایست حضورا به مطب پزشک متخصص مراجعه کرده و تحت معاینه و آنالیز قرار گیرند تا در نهایت پس از انجام بررسی های دقیق ، هزینه قطعی عمل به اطلاع آن ها برسد.