06 آوریل 2020
آوریل 6, 2020

عمل جراحی انحراف بینی

0 دیدگاه

عمل جراحی انحراف بینی

عمل جراحی انحراف بینی : انحراف تیغه بینی یک بیماری است که در آن تیغه بینی ( استخوان و غضروفی که بینی را به دونیمه تقسیم می‌کند) بطور قابل‌ توجهی کج است و تنفس را برای فرد دشوار می‌سازد. اکثر افراد به‌ طور طبیعی تا حدودی انحراف تیغه بینی را دارا هستند. فقط افرادی که دارای انحراف شدید هستند، نیاز به درمان انحراف بینی دارند. ( جراح بینی )

دلایل انحراف تیغه بینی
اکثر افراد مبتلا به انحراف بینی ؛ با تیغه بینی کج ، به دنیا می‌آیند. اما اغلب متوجه این موضوع نمی‌شوند. در برخی افراد، انحراف بینی در اوایل زندگی قابل‌مشاهده است. در برخی موارد، انحراف تیغه بینی (DNS) نتیجه یک آسیب یا ضربه است.

هر ضربه‌ای می‌تواند باعث انحراف تیغه شود، مانند: تصادفات، ضربه‌های ورزشی، زمین خوردن، برخورد شدید دست به بینی و غیره

عمل جراحی انحراف بینی

تعدادی از عوارض انحراف بینی در ادامه آورده شده است :
انسداد یک یا هر دو سوراخ بینی
احتقان بینی، گاهی اوقات یک‌طرفه
خونریزی مکرر بینی
عفونت‌های مکرر سینوسی
گاهی اوقات: درد صورت، سردرد، ترشحات پشت بینی
تنفس پرسروصدا در هنگام خواب (در نوزادان و کودکان خردسال)
علائم انحراف تیغه بینی
اغلب افراد مبتلا به انحراف تیغه بینی هیچ نشانه‌ای ندارند، اما برخی از آن‌ها ممکن است نشانه‌های زیر را تجربه کنند:

انسداد بینی، که ممکن است فقط یک سوراخ بینی و یا هر دو سوراخ را به‌ صورت متناوب درگیر کند.
خون دماغ شدن
عفونت‌های مکرر سینوسی
برخی از افراد نیز علائم عمومی زیر را تجربه می‌ کنند:
سردرد و یا درد صورت
تنفس پرسروصدا در هنگام خواب
اختلال خواب
تشخیص انحراف تیغه بینی
دکتر پرویزیان سابقه پزشکی شما را بررسی کرده و شما را معاینه خواهد نمود. ممکن است از آندوسکوپ بینی – یک لوله بلند که یک لامپ نوری در سر آن تعبیه‌ شده است و می‌تواند عمق بیشتری از بینی را نشان دهد – برای بررسی دقیق‌تر استفاده نماید.

احتقان بینی می‌تواند در اثر عواملی دیگر – غیر از انحراف تیغه بینی – نیز ایجاد شود به‌ عنوان‌ مثال، ممکن است یک اختلال ساختاری دیگری در داخل بینی وجود داشته باشید یا ممکن است مشکل شما در اثر سینوزیت مزمن یا آلرژی به وجود آمده باشد.

در موارد نادر، خونریزی و انسداد بینی می‌تواند نشانه‌ای از حضور یک تومور باشد.

گزینه‌های درمانی برای اصلاح انحراف تیغه بینی
سپتوپلاستی
در صورتی‌ که بیماران دارای نشانه‌های زیر باشند می‌توانند از سپتوپلاستی ( اصلاح تیغه بینی با کمک عمل جراحی انحراف بینی ) بهره ببرند:

انحراف قابل‌ توجهی در سپتوم (تیغه میانی) بینی

نشانه‌هایی که به‌ طورمعمول ناشی از انحرافات سپتوم بینی می‌شوند.

اگر داروها نتوانند علائم بیمار را به میزان کافی کاهش دهند.

شایع‌ترین دلیل برای عمل جراحی انحراف بینی ، زمانی است که بیمار نمی‌تواند به‌خوبی از یک یا هر دو طرف بینی خود، تنفس راحتی داشته باشد. هنگامی‌ که انحراف قابل‌توجهی وجود داشته باشد، اصلاح این ناهنجاری و جراحی کجی بینی می‌تواند، جریان هوا و تنفس فرد را بهبود بخشد.

در جلسه مشاوره قبل از عمل جراحی بینی ، دکتر پرویزیان راه هوایی بینی شما را بررسی کرده و جریان هوای سوراخ‌های بینی شما را ارزیابی می‌کنند، تابه صورت دقیق فرایند عمل و نحوه مدیریت مشکل شما تعیین گردد. همچنین سابقه پزشکی، آلرژی و داروهای مصرفی شما به‌دقت بررسی خواهند شد.

بهتر است داروهای مصرفی خود را در زمان مشاوره به همراه داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو وقت قبلی با ما از طریق شماره تلفن: 09039408200 تماس حاصل فرمایید. یا به آدرس تهران، بیمارستان محب کوثر، خیابان سیدجمال الدین اسد آبادی،خیابان بیست و سوم، خیابان فراهانی پور مراجعه فرمایید.

نحوه انجام عمل جراحی انحراف بینی
قسمت جلوی سپتوم بینی از غضروف تشکیل‌ شده است و قسمت عمیق‌ تر آن دارای بافتی استخوانی می باشد. لازم به ذکر است که داخل بینی نیز توسط غشای مخاطی پوشش داده ‌شده است.

برای درمان انحراف بینی ، یک برش کوچک در لایه پوششی جلوی بینی شما داده خواهد شد. جایی که شما می‌توانید آن را با انگشتان خود لمس کنید.

در برخی موارد ، اگر نیاز باشد انحرافات عمیق بینی درمان شوند ، از یک آندوسکوپ استفاده می‌ شود. در این روش ، از ابزارهای ویژه ‌ای استفاده می ‌شود تا غشای مخاطی داخل بینی ، کنار زده شده و ناحیه‌ ای که دچار انحراف است ، در دسترس قرار بگیرد.

دکتر فرزاد پرویزیان ، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و میکروسرجری ؛ در انجام جراحی انحراف بینی ، همه تلاش خود را به کار می ‌گیرند تا به این ترتیب از ایجاد هرگونه برش اضافی و ناخواسته در لایه پوششی سپتوم جلوگیری به عمل آید.

هنگامی‌ که بخش‌ های منحرف‌ شده حذف گردیدند ، از تکنیک‌های خاص استفاده می‌ شود تا بخش ‌های باقی‌مانده صاف شوند. پس‌ از آن ، لایه‌ های پوششی و مخاط بینی را به موقعیت اصلی خودشان بازمی‌ گرداند.

در عمل انحراف بینی ، از بخیه‌ های قابل‌ جذب استفاده می ‌شود تا غشاء مخاطی به استخوان و غضروف سپتوم دوخته شود. در برخی از موارد لازم است ، نوعی فوم مخصوص در حفره‌ های بینی قرار داده شود.

عمل جراحی انحراف بینی
این کار باعث می‌شود که یک فشار مضاعف بر غشاء وارد شده و درنتیجه التیام و ادغام غشاء بر روی غضروف و استخوان سپتوم سریع‌تر انجام خواهد شد. این “پانسمان” ممکن است 1 الی 3 شب باقی بماند.

جراحی بینی یک انتخاب معمول و متداول برای مواقعی است که ظاهر نامناسب بینی به خاطر پوست ضخیم ایجاد شده باشد. از این تکنیک می توان به همراه عمل جراحی زیبایی استاندارد بینی در مواردی استفاده کرد که سر بینی یا پیاز آن به خاطر پوست ضخیم بسیار ضخیم باشد.

در اغلب مواقع از این روش برای درمان مشکلات بینی به خاطر ایجاد آکنه روزاسه استفاده می‌شود. آکنه روزاسه یک عامل باکتریایی است که باعث ایجاد منافذ در پوست فرد می شود و در نتیجه آن تعداد زیادی جوش قرمز بر روی پوست فرد بیمار ایجاد می شود.

در این شرایط روش درمانی مناسب استفاده از عمل جراحی بینی با لیزر است. در حالت‌هایی که فرد دچار شکستگی بینی شده، عمل بینی با لیزر مناسب نیست و کاربردی ندارد.

عمل جراحی انحراف بینی

دوره نقاهت بعد از عمل جراحی انحراف بینی
از آنجا که عمل سپتوپلاستی یک جراحی نسبتاً سبک محسوب می‌شود، معمولاً شما در همان روز از بیمارستان مرخص می‌شوید.

اگر شما تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته باشید، قبل از اینکه مرخص شوید، باید اثرات بیهوشی برطرف شده و بهبودی لازم را به دست آورید.

ممکن است برای چند روز، درد خفیفی در ناحیه بینی خود داشته باشید. بنابراین ممکن است دکتر پرویزیان برای شما مسکن تجویز نماید.

اکثر افراد پس از عمل، بهبودی قابل‌ توجهی در تنفس خود حس خواهند کرد. همچنین ممکن است حس بویایی، حس چشایی، کیفیت خواب و انرژی شما نیز بهبود یابد.

اگر شما مبتلا به آلرژی باشید، حتی پس از عمل سپتوپلاستی نیز باید به درمان آلرژی خود ادامه دهید.

جراحی پلاستیک بینی ( رینوپلاستی )
رینوپلاستی می‌تواند به دلایل پزشکی و یا به‌منظور زیبایی و یا هر دو انجام شود.

عمل جراحی رینوپلاستی انحراف بینی به‌ صورت آندوسکوپیک از طریق سوراخ‌ های بینی انجام می‌شود و یا ممکن است از طریق ایجاد یک برش کوچک در پایه بینی انجام شود و از آندوسکوپی هم کمک گرفته شود.

غضروف داخلی بینی ساختارش تغییر داده می‌شود و موقعیت آن اصلاح می‌گردد، به‌نحوی‌که جریان هوا می‌تواند آزادانه‌تر در سوراخ‌های بینی و حفره‌های سینوسی جریان داشته باشد.

برخی افراد برای در دوران بارداری تصمیم به انجام جراحی بینی می گیرند. در این عمل به جای یک نفر، دو بیمار باید در نظر گرفته شوند و خطرات این روش بیشتر از زمانی است که بیمار باردار یا در حال شیردهی نباشد.

در بیشتر موارد به منظور کم کردن عوارض برای مادر و فرزند باید از انجام همزمان جراحی بینی و بارداری یا بلافاصله بعد از آن اجتناب شود.

پیشگیری از ایجاد انحراف تیغه بینی
اغلب افراد از بدو تولد عوارض انحراف بینی را با خود به همراه دارند، با این‌ حال، شما می‌توانید از ورود ضربه و آسیب به بینی خود جلوگیری به عمل‌آورید:

هنگام نشستن در ماشین و رانندگی از کمربند ایمنی استفاده کنید.
هنگام بازی، ورزش، دوچرخه‌سواری و رانندگی با موتور از کلاه ایمنی استفاده نمایید.