اقدامات و مراقبت های بعد از جراحی لوزه

مراقبت های بعد از جراحی لوزه : در صورتی که اختلالات ناشی از تورم لوزه های به حدی باشد که دارودرمانی ؛ پاسخگو نباشد جهت درمان مشکلات لوزه ، نیاز به جراحی لوزه ضرورت خواهد یافت. بیماران در صورتی می توانند به نتایج رضایت بخش از جراحی لوزه دست یابند که در رعایت مراقبت های بعد از آن نهایت دقت را بکار گیرند. ( جراح و متخصص گوش وحلق و بینی ارومیه  )

از این رو با توجه به اهمیت ویژه ای که مراقبت های بعد از جراحی لوزه در کسب نتایج بهینه از این جراحی دارد ، در مقاله پیش رو به مهم ترین این مراقبت ها اشاره نموده ایم.

دستورالعمل ها و مراقبت های کوتاه مدت بعد از جراحی لوزه :

رعایت دستورالعمل های زیر در پس از عمل لوزه در کوتاه مدت الزامی می باشد :

داروهایی که پزشک تجویز نموده باید به طور مرتب و در ساعات تعیین شده به مصرف برسد و از مصرف داروهای خودسرانه اجتناب گردد.

مصرف داروهایی که منجر به اختلال در انعقاد خون و رقیق شدن خون می شوند اعم از آسپرین ، بروفن و داروهای استروئیدی در این دوران ممنوع می باشد ، چرا که این داروها سبب افزایش ریسک خونریزی شده و بیمار را در معرض خطرات جدی قرار می دهند.
مراجعه بیمار یک هفته پس از عمل به منظور انجام معاینات و بررسی های بعد از عمل از ضرورت ویژه ای برخوردار است.
استحمام پس از گذشت یک هفته از جراحی لوزه ، ممنوعیتی ندارد.
استراحت ، به مدت حداقل 4 روز الزامی بوده و در این مدت باید از انجام ورزش ها و فعالیت های سنگین خودداری شود.
در رابطه با رژیم غذایی بعد از عمل لوزه باید گفت که خوردن غذاهای نرم مانند سوپ و فرنی و همچنین مصرف نوشیدنی های خنک و بستنی از ملزوماتی است که تا یک هفته پس از جراحی لوزه باید مورد توجه قرار گیرد.
پس از سپری شدن این یک هفته ، بیمار مجاز به مصرف مواد غذایی همچون شیربرنج و پلو خواهد بود و به طور کلی بعد از 14 روز ( دو هفته ) خوردن غذاهای معمول سفره بلامانع می باشد.
در این دوران باید بعد از صرف هر وعده غذایی نسبت به شست و شوی دهان با سرم های سالین ( آب نمکی ) اقدام نمود.

باید توجه داشت که مواردی از جمله ؛ گلو درد ، اختلال در حرف زدن بعد از عمل لوزه ، اشکال در بلع غذا ، متورم شدن زبان کوچک و پیدایش لایه ای سفید رنگ بر روی زبان به عنوان عوارض طبیعی و عادی جراحی لوزه محسوب می شوند و به تدریج و تقریبا پس از 14 روز به کلی مرتفع می شوند.

دستورالعمل ها و مراقبت های بلند مدت بعد از جراحی لوزه :

به طور کلی ، اشخاصی که تحت جراحی لوزه قرار می گیرند باید تا یکسال طی ادوار منظم زمانی به پزشک معالج خود مراجعه کرده و تحت مراقبت های لازم قرار گیرند.

توجه داشته باشید که پس از جراحی لوزه ، احتمال دارد افراد بعد از مصرف برخی مواد خوراکی نظیر ترشیجات و تنقلاتی مانند چیپس دچار حساسیت شوند ؛ از این رو معمولا توصیه می شود بعد از عمل لوزه از مصرف این خوراکی ها پرهیز شود.

در آخر لازم به ذکر است که افراد چنانچه بعد از جراحی لوزه با مشکلاتی از قبیل افت شنوایی ، گرفتگی و انسداد بینی ، اختلال در تنفس از راه بینی و خروپف در هنگام خواب مواجه شدند ، می بایست سریعا به پزشک خود مراجعه نمایند.