اصول خانه تکانی برای افراد شاغل

اسفند ماه که از راه می رسد، بدون شک در همه خانه حرف از خانه تکانی و خریدها برای نوروز است. خانه تکانی رسمی که هر سال خیلی از بانوان برایش غر می زنند، اما باز هم نمی توانند از آن دل بکنند و اجرایش می کنند.

هر چند که خانه تکانی یکی از سنت های نوروز است، اما گاهی تا همان لحظه سال تحویل بانوان را به خود درگیر می کند و تنها چیزی که برایشان از این روزها باقی می ماند خستگی و گاهی آسیب دیدگی است.

به همین خاطر بیشتر بانوان به ویژه آن دسته که شاغل هستند خاطره خوبی از خانه تکانی ندارند، زیرا با محدودیت زمانی و خستگی که بابت کار روزانه بیرون دارند، نمی توانند کارهایشان را به موقع تمام کنند. به همین خاطر تمام کارهای خود را برای همان یکی دو روز آخر می گذارند، اما باز هم نمی توانند آن طورکه دوست دارند خانه تکانی کنند.

از قدیم گفتند هر کاری راه حلی دارد، برای اینکه بانوان شاغل هم بتواند با زمان کمی که دارند و بدون آسیب رساندن به خودشان کارهای خانه تکانی را به بهترین نحوه ممکن انجام بدهند.

برنامه ریزی کنید

اول از همه باید طبق روال کاری و اوقات فراغتی که دارید برای خود برنامه ریزی کنید. ابتدا بهتر است یک لیست از کارهایی که باید انجام دهید، تهیه کنید. سپس کارها را براساس اولویت دسته بندی کنید مثلا بهتر است ابتدا از جاهایی شروع کنید که تا اخر اسفند خیلی با انها سر و کار ندارید و تمیز باقی می مانند مثل داخل کمد ها و کشوها و مثلا تمیز کردن روی کابینت ها را در اولویت اخرتان قرار دهید چرا که با هر بار آشپزی کردن ممکن است جای دستتان روی کابینت باقی بمانند و مجبور شوید دوباره آن را تمیز کنید.

کارهای زمان بر را از قلم نیندازید

اگر قصد دارید فرش ها را بشویید یا می خواهید پرده، روتختی، پتو و حتی لباسی را به خشک شویی بدهید حتما این کار را هر چه زودتر انجام دهید تا دیر نشود و با یک عالم کار انجام نداده و کوهی از لباس ها و ملحفه های کثیف وارد سال نو نشوید.

وسایل مورد نیاز برای نظافت را آماده کنید

تمام وسایلی که برای شستشو و نظافت نیاز دارید را آماده کنید تا برای مثال در روزی که برای نظافت حمام برنامه‌ریزی کرده‌اید، وسط کار با تمام شدن مایع شوینده برنامه هایتان بهم نریزد. سطل، حوله، دستمال تنظیف، شوینده و … را آماده کرده و جلوی دست بگذارید تا در روند خانه تکانی متوقف نشوید و در زمان‌بندی اختلالی پیش نیاید.

اصول خانه تکانی افراد شاغل, خانه تکانی افراد شاغل
در انجام کارهای خانه تقسیم وظایف داشته باشید

از کجا شروع کنیم؟

توصیه می کنیم برای آنکه کارهایتان سریع تر انجام شود ابتدا داخل کمدها را تمیز کنید تا هر چه وسایل بی خود و اضافه دارید دور بیندازید تا جلوی دست و پایتان را نگیرد و کمدتان خلوت شود.

داخل کمدها و کابینت ها بخاطر اینکه ریزه کاری زیادی دارد و نیاز به سشت و شوی پارچه یا لباس و یا مرتب کردن کتاب ها و لباس ها و وسایل چینی و… دارد، به همین خاطر در آوردن آنها و گذاشتن سر جایش زمان زیادی را از شما می گیرد در حالیکه تمیز کردن دیوارها شاید کار یک روز و یا دو روز شما باشد.

حال اگر شما از آن دسته خانم های شاغلی هستید تا دیرو وقت سرکار هستید و در طول هفته هیچگونه فرصتی برای نظافت کردن ندارید اخر هفته بهترین فرصت برای شماست. می توانید جمعه ی خود را تنها به تمیز کردن داخل کمدها و کابینت ها و شست و شوی دیوارها اختصاص دهید. اما اگر شما از آن دسته زنان شاغلی هستید که نهایتا تا ظهر از محل کارتان تعطیل می شوید بهتر است بعد از ظهرها کم کم طوری که فشار بهتان وارد نشود هر روز یک کمد یا کابینت را تمیز کنید.

از اعضای خانواده کمک بگیرید

در انجام کارهای خانه تقسیم وظایف داشته باشید مثلا یک نفر مسئولیت غذا درست کردن را برعهده بگیرد و یک نفر هم به خانه تکانی بپردازد.

اگر تمام بارها قرار باشد روی دوش یک نفر باشد آسیب های جسمی و روحی زیادی به بانوی خانه وارد خواهد شد لذا با انجام یک کار گروهی با روحیه، کارها را با سرعت بیشتری پیش ببرید و خود را زیر بار فشار قرار ندهید.

حال که شاغل هستید و زمان زیادی را بیرون از خانه به سر می برید، مسلما خانه تکانی ‌تان بیش از حد طولانی خواهد شد و همچنین خیلی خسته می ‌شوید پس بهتر است همه مسئولیت را به گردن خود نیندازید و از سایر اعضای خانواده نیز کمک بخواهید.

به هر فرد بسته به توانی که دارد، کاری بسپارید و بخواهید در زمان تعیین شده حتما ان را به پایان برساند. به این ترتیب در عین حال که یک کار گروهی با روحیه انجام می دهید، کارها با سرعت بیشتری پیش خواهند رفت.

برای استراحت هم وقت بگذارید

برنامه ریزی و رعایت اصول خانه تکانی عید به معنای خودکشی از انجام کار زیاد نیست! فراموش نکنید که همه این نظافت ها و خریدها و دور شلوغی ها برای جشن گرفتن یک رویداد شیرین است که فقط سالی یک بار اتفاق میفتد پس سعی کنید در عین رعایت زمان بندی و پای بند بودن به برنامه، در این بین خوش بگذرانید و با گوش دادن به موسیقی در حال کار، روحیه خود را تغییر دهید و همچنین حتما تایمی را برای استراحت در نظر بگیرید تا از خستگی بیهوش نشوید و برای رفتن به سر کار انرژی و نیرو داشته باشید.

امیدواریم از این نکات استفاده کنید و با رعایت اصول خانه تکانی عید و زمان بندی درست، یک خانه تکانی بدون نگرانی و خستگی بیش از حد داشته باشید و همچنین فراموش نکنید که به مچ دست و کمر و زانوهایتان هم رحم کنید.

چرا خانه تکانی می کنیم؟

تا به حال به این فکر کرده اید که چرا در آخر اسفند همه یاد نظافت و خانه تکانی می افتند؟ حالا اگر خانه آنگونه که باید تمیز باشد نباشد چه می شود؟!

طبق تحقیقات به عمل آمده تمیزی و پاکی محیط زندگی تاثیر بسزایی در سلامتی روح و روان افراد خواهد داشت و از انجا که انسان موجودی تاثیر پذیر است شایسته است محیط زندگی او تمیز و پاکیزه باشد.

انسان به صورت ذاتی از یک محیط بهم ریخته و نامنظم حس ناخوشایندی می گیرد که از آن تعبیر به انرژی منفی می شود . در واقع اگر شما در یک محیط کثیف و شلوغ قرار بگیرید انرژی منفی سراغتان می آید که مغز شما را تحریک می کند و باعث می شود که شما نسبت به محیطی که در آن حاضر هستید حالتی شبیه انزجار و نفرت داشته باشید لذا فلسفه خانه تکانی هم چیزی جز زدودن انرژی منفی از اطراف برای آرامش روان نیست که البته این نظافت هم باید در حد اعتدال باشد چرا که اگر از حد اعتدال خارج شود هم موجب آزار و اذیت دیگران خواهد شد.

در نهایت با برنامه ریزی درست و اصولی به گونه ای نظافت کنید که هم لذت زندگی تان را ببرید و هم سلامتی تان به خطر نیفتد. عید می آید و می رود. نظافت کردن هم بالاخره تمام می شود اما این سلامتی شماست که با شما باقی خواهد ماند و یادتان باشد که سلامتی شما مهمتر از هر چیزی در زندگی است پس قدر آن را بیشتر بدانید.